3 Ocak 2017

Alan Adı Seçiminin En İyi 6 Yolu


Özel alan adı kullanmak bloğu bir marka olarak gösterecektir. Alakasız isimli bir blog etkisiz olabileceği gibi dikkat çekip akılda kalmasına da yardımcı olabilecektir. Blog okuyucularınız ilk kez bloğunuzu ziyaret edecek ise blog adının çekiciliği ile blog ziyaretinin gerçekleşme olasılığı %80 olarak kabul edilebilir. Blog için alan adı seçiminde dikkat edilmesi gereken 8 önemli noktadan bahsetmek gerekirse;

En Güvenli ve Dikkat Çekici .COM Uzantısı
Alan adı seçiminde sonra uzantı seçimi dikkat edilmesi gereken bir noktadır.  Bir çok uzantı yani .edu, .blog, info gibi kullanılabilir. Ancak en akılda kalıcı olan .com uzantısını seçmek her zaman okuyucularınızın sizi çok daha kolay hatırlamasını ve ulaşmasını sağlayacaktır.

Alan Adınız İçin Benzersiz Bir Seçim Yapın
Bir ürün için blog yazıyorsanız eğer alan adınız da ürün içeriği ile alakalı olmalıdır. Yani parfümler üzerine bir blog yazıyorsanız eğer alan adınız, okuyucularınızın bloğunuzu daha kolay bulabilmesi için parfüm ile ilgili olmalıdır. Arama motorları üzerinden yapılan aramalar ile daha fazla okuyucuya bu sayede ulaşabilirsiniz.

Özel Karakterlerden Kaçının
Özel karakterler alan adı seçiminde tercih edilmemesi gerekmektedir. Okuyucuların alan adını hatırlamasını zorlaştırmaktadır. Hatırlanmakta zorluk çekildiğinde arama motoru üzerinden yapılacak yanlış aramalar ile okuyucuların başka site ya da bloglara yönelmesi olası bir durumdur. En çok kullanılan arama motoru olan Google kullanılan özel karakterleri algılamakta zorlandığından arama sonuçlarında üst sıralarda çıkmak zorlaşmaktadır.

Fazla Yazılan Harflerden Uzak Durun
Alan adlarında kullanılan harflerin yenilenmesi okuyucuların alan adını tam olarak hatırlamasını zorlaştıracaktır ve okuyucuların başka bloglara yönelmesine neden olacaktır. Az önceki örneğimizden yola çıkacak olursak, alan adımızı parfums.com olarak belirlediğimizi düşünelim. Ancak fazla yazılmış bir harf olarak parfumsss.com olarak seçim yaparsak alan adında bulunan (sss) okuyucuların dikkatini çekmekte zorlanacağından arama yaptıklarında parfums.com olarak arayacaklar ve belki de başka bir siteye yönlendirileceklerdir. Bu sayede birçok okuyucuyu kaybetme ihtimali ortaya çıkacaktır.

İleriye Dönük Düşünün
Şuana kadar sadece niş bir blog için alan adı seçiminden bahsettik. Belirli bir konu üzerine değil de daha büyük ve kapsamlı bir blog yazmak istiyorsak sınırlı ve dar bir alana sahip niş bir konu üzerine alan adı sahibi olmak yeni okuyucuları bloğa çekmekte zorlanmamıza neden olacaktır. Aynı örneğimizden yola çıkmak gerekirse; parfümler üzerine yazdığımız bloğumuzu güzellik tüyoları ve kişisel bakım gibi konular eklemek istiyorsak, alan adımızı sadece parfüm üzerine değil de kişisel bakım gibi konular üzerinden belirlemek potansiyel okuyucuları bloğumuza çekecektir.

Özgün Olun
En önemli konu ise özgün olmaktır. Rakiplerinizi takip etmek iyi bir şeydir ancak onların isimlerini kullanmak fikirlerini kullanmak iyi bir fikir değildir. Bu neden ile kendi fikirlerinizi ve kendinizi ortaya koymak okuyucuların sizin bloğunuzu takip etme isteğini arttıracaktır.

0 yorum:

Yorum Gönder

© 2013 iPRESS. All rights resevered. Designed by Templateism