1 Ekim 2016

Web URL'leri optimize etmek


İnternet siteleri ve blogların bir çoğu tarafından göz ardı edilen URL yapısı seo çalışmalarının önemli bir parçasıdır. URL'lerin içerisinde anahtar kelime eklemek gibi basit bir yöntem ile arama motoru optimizasyonu konusunda etkili olacaktır. Seo uyumlu URL yapısı hakkında akla gelen ilk gelen yollar arasında URL uzunluğu, anahtar kelimeler gibi bir çok etken yöntem vardır. Bu yöntemleri incelemek gerekirse;

URL Uzunluğu
internet sitenin yada blog kendisinin ya da  içeriklerinin URL'lerinin uzunlukları arama sonuçlarını çok fazla etkilemese de yine de arama motoru optimizasyonu konusunda etkilidir. Bu URL'ler sonuç olarak içeriğin kendisini içlerinde barındırırlar. URL'lerin sıralamadaki etkisi pek yol demiş olsak da URL'ler kullanıcılar için oldukça önemlidir. Bir çok kullanıcı arama sonuçlarından site yada blogunuzu ziyaret etse de kısa bir URL'ye sahip iseniz kolay ve hızlı hatırlanabilir olduğunuzdan ziyaretçileriniz sitenizi yada blogunuzu rahatlıkla arama çubuğuna yazarak ziyaret edebilirler.

Alt Dizin
Blog ya da sitelerin URL'leri genellikle alt dizinlerden oluşmaktadır. Eğer çok fazla ait dizine yada site içeriğine sahipseniz 2016/ yada 01/... gibi hiyerarşik bir düzende alt dizinleri sıralayabilirsiniz. Alt dizinlerin arama sonuçlarında ki sırlaması sayıları ile alakalı bir durum değildir. Ancak unutulmamalıdır ki kullanım kolaylığı ve basit ulaşım gibi yöntemler iyi bir uygulama olarak kabul edilir.  Bu yöntem ile doğrudan trafik elde edilmiş olacaktır. URL'ler içerisinde okunabilir kelimeler kullanmak ziyaretçiler için etkilidir. Örnek vermek gerekirse siteadi.com/kategori/icerik.html yada siteadi.com/2016/10/icerik.html olarak kategorilere ayırma işlemi yapılabilir.

Anahtar Kelime
Site yada blogunuza ait alan adınız yada alt dizinde bulunan URL içerisinde anahtar kelime bulundurmak arama sonuçlarında bir düşüşe neden olabilmektedir. Arama motorları diğer faktörleri öne çıkarmak adına alan adı yada içerik URL'si içerisinde anahtar kelime barındırma işleminde eksi olarak değerlendirmeye çalışmaktadır. Peki alan adı veya URL içerisinde anahtar kelime bulundurmak zararlı mıdır? sorusu aklımıza gelebilir. Bunun cevabı tabi ki de hayır olacaktır. Mantıklı anahtar kelimeler eklemek elbette zararsızdır. Ancak anahtar kelimeler ile dolu URL'ler doğal olmayan bir görüntü ortaya koyacağını da aklımızdan çıkarmamamız gerekmektedir.

Özel Karakterler
Bazı durumlarda URL'ler içerisinde &% gibi özel karakterler görülmektedir. URL içerisinde çok fazla özel karakter bulunması arama motorlarının tarama işlemini yapmasında zorluklar ortaya çıkaracaktır. Blog yada site içerisinde resimler barındırıyorsanız görsel isimlerinde boşluk kullanmaya özen gösterin. kullandığınız görselin adını "örnek resim" olarak belirlemek içerisinde özel karakter barındıracağından "örnek-resim" olarak belirmek size artı kazandıracaktır.
Web sitesi yada blog URL'lerini optimize etmek büyük bir kazanım elde etmenizi sağlamak için yeterli olmayacaktır.URL optimizasyonu dışında içerik kalitesini unutmamalıyız. İçerik kalitesi olmadan URL optimizasyonun başarı sağlamasını beklemek yeterli olmayacaktır.

0 yorum:

Yorum Gönder

© 2013 iPRESS. All rights resevered. Designed by Templateism