18 Eylül 2016

Yeni Başlayanlar için En İyi 10 Blog İpucu

Bir blog yazarı olarak, yeni bir blog kurmak ve düzenli içerik oluşturmak düşüncesinin ne kadar zor olduğunu oldukça iyi biliyorum. bir çok zorluğu göz ardı ederek aklınızda bulunan blogu kurmaya başlayabilir ve uzun ve zahmetli bir yola girebilirsiniz. Yeni bir blog kurmak oldukça zahmetli olduğundan bir çok başarılı olabilecek bloglar zorluklar karşısında yenilerek terk ediliyorlar. Blog kurulduktan sonra belirli standartlarda ve zevk alarak yapıldığında başarı ve istenilen seviyeye ulaşmak kendiliğinden gelecektir. Yani her şeyin bir anda olmasını beklemek yerine çaba harcamak gerektiğini unutmamalıyız. Bu yazımızda ise yeni başlayanlar için yol gösterebilecek blog ipuçlarını göstereceğiz.

Tutarlı Olun
Yeni bir blog oluşturarak yeni bir yola girdiğimizi unutmamalıyız. Yeni blog sayesinde ilerlediğimiz bu yolda en temel kurallardan biri ise tutarlı olmaktır. Yeni başlayanlar için en önemli ve temel kurallardan birinin bu olduğunu hiç bir zaman unutmamak gerekir. Tabi sonrasında ise takipçi kazanmak vardır. Tutarlı olmak size sadık takipçiler kazandırabileceği gibi kendi oluşturduğunuz çizgiden çıkmak takipçilerinizin kaybolmasına neden olabilecektir. Yani takipçilerinizin sizi neden takip ettiklerini unutmamak ve onlar için yeni ve ilginç bilgileri sunmak için çalışmaya devam etmelisiniz.

Sabırlı Olun
Başarıya ulaşması muhtemel bir çok blog sabırsızlık nedeni ile unutulmuş ve terk edilmiş durumdadır. Yeni kurulan bir blog için hemen büyük geri dönüşler beklemek hevesinizin kırılmasına ve vazgeçmenize neden olacaktır. Bilindiği gibi internet dünyası oldukça büyük bir dünyadır. Kurduğunuz blogun diğer bloglardan farklı olması sizin çabalarınız ve blogunuz için ayırdığınız zaman ile alakalıdır. Bir blog yazarı olarak başarılı olmak için büyük sabır gerektiğini ve kısa vadeli sonuçlara odaklanmadan beklentilerinizin ötesinde bir sonuç elde edilebilmenin imkansız olmadığının bilinmesi gerektiğini söyleyebilirim. Tabi bunun için sürekli yeni bir şeyler öğrenme ve kendimizi geliştirmenin önemini unutmamak gerekmektedir.

Mesajlarınızı Kısa Tutun
Bir çok okuyucunuz blogunuzu ziyaret edip öğrenmek istediği konuyu sizin yazınızdan okumak istediğini ve bu yazıları okurken onlara zaman kaybettirmemenizi istemektedir.  Yazılarınızı kısa tutarak okuyucularınızın öğrenmek istediklerini hızlıca öğrenmelerini sağlamak blogunuz için pozitif bir etki yaratacaktır.

Benzersiz Olun
Yeni başlayan blog yazarları için bloglarına konu bulmak oldukça zor bir durumdur. İnternet üzerinde bir çok aynı türde blog olduğunu ve okuyucuların farklılıklar aradığını unutmamak gereklidir. Birbirine benzer bloglar ve blog yazıları arasında sizin blogunuzu seçmek için okuyucularınıza bir neden sunmalısınız. Bu neden okuyucular için yeni bir yazı olabilir ya da takipçileriniz için bir yarışma olabilir. Günümüzde ne sunduğumuzdan daha fazla öneme sahip olan bunu nasıl sunduğumuzu unutmamalısınız.

Paylaşılabilir Olur
Günümüzde sosyal medya kullanımını göz önüne alırsak içeriklerimizin paylaşılmasını göz ardı edemeyiz. Takipçilerimizin ilginç buldukları içeriklerimizi zorlanmadan paylaşabilmeleri gerekmektedir. Bunun için ise okuyucularımızın paylaşımlarını kolaylaştırmak için yazılarımıza sosyal medya paylaşım butonları eklemeyiz ve bir kaç tıklama ile takiplerimizin paylaşabilmelerini sağlamalıyız.

Takipçiler İle İletişim
Takipçilerimizin sadece yazılarımızı okuyarak bizimle iletişim halinde olmalarını beklememeliyiz. Bize kolayca ulaşabilmeleri ve akıllarına takılanları sormaları gerekmektedir. Aynı zamanda eleştirileri var ise bunu bize ulaştırmaları gerekmektedir. Tüm bunları yazılarımıza yorum yaparak yada mail gibi yollarla bize ulaşarak yapabilmelerini sağlamak etkili olacaktır.

E-Posta Listesi oluşturun
Blogun kurulduğu ilk günden itibaren bir e-posta listesi oluşturmaya başlamak gereklidir. Takipçilerimiz bu sayede içeriklerimiz yayınlandığında haberdar olacaklar ve yazılarımızı kaçırmayacaklardır. Eğer bir ürün satmayı yada tanıtım yapmayı planlıyorsak e-posta listesi takipçilerimize doğrudan ulaşmamız için oldukça etkili olacağını unutmamak gerekmektedir.

Araştırmacı Olun
Yeni başlayan blog yazarları diğer blogları okuyarak kendilerine bir yol haritası çizebilirler. Diğer blogların başarılarını ve izledikleri yolları bu sayede öğrenebilir ve kendilerine göre bir yol haritası oluşturabilirler. Araştırmalar yaparak kendilerini ve bloglarını geliştirmek blog yazarları için vazgeçilmez olmalıdır. Yeni stratejiler öğrenip bunları uygulayabilir ve okuyucularına çok daha iyi içerikler ve hizmetler sunabilirler.

Tasarım
Blogumuz için kullanacağımız tasarımı seçerken içeriğimize kolayca ulaşılabilmesini ve okunabilmesini takipçilerimize sunması olması gerekliliğini unutmamalıyız. Takipçilerimizin karışık ve yazı fontları ile okunması zor blog tasarımı içersinde kaybolması takipçi kaybetmemize neden olacaktır.

Kendiniz Olun
yeni başlayan blog yazarları için önemli konulardan bir tanesi de özgünlüktür. Blog içeriğinin ne olduğunun önüne geçebilecek olan tek şey bu içeriğin nasıl aktarıldığıdır. Kendi tarzınızı oluşturun ve içeriklerinizi bu şekilde oluşturun. Takipçilerin blogunuzu takip etmelerini bu sayede sağlamak mümkün olabilir.

0 yorum:

Yorum Gönder

© 2013 iPRESS. All rights resevered. Designed by Templateism