7 Ağustos 2016

JavaScript İle Blogger'da Kendi Kısa URL'nizi Üretin


İnternet sitesi veya blog yazarları bir çok yazılarında bir takım linkler bulundurmaktadır. Bu linkleri her zaman olduğu gibi kullanmak size özel bir durumdan olmaktan çıkmaktadır. İnternet sitesi yada blog sahipleri kendilerine özel kısa URL'ler kullanmaları blog yada internet sitesine bir artı sağlayacaktır. Kısa URL oluşturulabilecek bir kaç site bulunmaktadır. Google ve Bit.ly bunlardan en bildikleri arasında yer almaktadır. Ancak bu gibi servisler de kısaltılacak olan URL tamamen size ait olmayacaktır. Blogger üzerinden JavaScript kullanarak oluşturulan kısa URL dış kaynaklara yönlendirmek istenilen ve kendi özel kısaltmaya sahip olma imkanı bulunabilmektedir.

Özel Kısa URL Nasıl Çalışır?

Kendinize ait bir kısa URL kullanmak için bir komut dosyası kullanmanız gerekmektedir. Bunu basit bir yönlendirme olarak ta adlandırabiliri. Kullanmak istediğiniz URL www.facebook.com/Xtrealblog/  olduğunu düşünelim URL'mizi kendimize ait kısa bir URL ile değiştirdiğimizde ise www.xtreal.net/go/fb olacaktır. Oluşturulan bu bağlantı doğrudan xtrealblog facebook sayfasına yönlendirme yapacaktır. JavaScript kodlarını kullanarak sınırsız sayıda benzer kısa URL'ler oluşturarak yönlendirme yapabilirsiniz.

JavaScript ile Blogger Kısa URL Nasıl Oluşturulur?

Kısa URL oluşturmak için gerekli dosyaları aşağıdaki talimatları izleyerek blogger alt yapısına sahip bloglar veya siteler için uygulayabilirisiniz.

Blogger > Şablon > HTML Düzenle bölümünden karşımıza gelen kodlar arasında </head> kodunu bulup hemen üzerine aşağıdaki kodları yapıştırın.


<script language='javascript'>

//<![CDATA[
var key = window.location.href.split("go/")[1].replace("/","")
var urls={
  'fb':'https://www.facebook.com/Xtrealblog/',
  'gplus':"https://plus.google.com/+kadiryamak/posts",
  'twitter':"https://twitter.com/twitteradresi",
}
if(key){
  if(urls[key]){
    window.location.href=urls[key]
  }else{
    document.write("'"+key+"' not found :(");
  }
}
//]]>
</script>

Yukarıdaki kodlar arasında ' fb ' : ' https://www.facebook.com/Xtrealblog/ ' yazan kod yapısını incelersek fb 'den sonra gelen adres fb kelimesinin hedeflenilen internet sitesine yönlendirilecek adresi içermektedir. Yani görülen URL www.xtreal.net/go/fb iken yönlendirilecek adres https://www.facebook.com/Xtrealblog/ olacaktır.

Ayını yapıyı kullarak sınırsız sayıda URL oluşturulabileceğinden az önce bahsetmiştik kodlar arasına GooglePlus, Twitter gibi istediğimiz bir çok adresi ekleyerek özel kısa bağlantılarımızı çoğaltabiliriz. Örneğin Twitter adresimizi eklemek istediğimizde Facebook adresimizin olduğu alanın hemen altına ' twitter ' : "https://twitter.com/twitteradresi" kodunu ekleyebiliriz.

Tüm işlemleri tamamladıktan sonra Şablonu Kaydet diyerek yaptığımız değişiklikleri kaydediyoruz. Tüm bu işlemlerin sonucunda Facebook gibi verdiğimiz dış bağlantılar için kendi internet sitemiz yada blogumuz için oluşturduğumuz ilgili kısa URL'yi yazarak yönlendirme yapabiliriz.

0 yorum:

Yorum Gönder

© 2013 iPRESS. All rights resevered. Designed by Templateism