28 Haziran 2016

İnternet Sitesi Kurmak İçin En İyi Platform Nasıl Seçilir ?

İnternet sitesi hazırlanması ve yayınlanması daha önce hiç bir internet sitesi sahibi olmayan birisi için oldukça zor bir durum gibi görünmektedir. Hazır ve hızlı bir şekilde internet sitesi sahibi olmak için var olan platformlar arasında bilgi sahibi olmadan seçim yapmak oldukça zor bir durumdur. kuracağınız internet sitesi için hangi platformun kullanılacağını seçmek araştırma ve karşılaştırma yapılması gereken bir süreçtir.

İnternet siteniz için ideal platformu belirlemek için internet sitenizin ihtiyaçlarının belirlenmesi önceliklidir. Kullanım kolaylığı ve esnek yapılı olması gibi özellikler aranabilir. İnternet siteniz için ihtiyaçları doğru bir şekilde belirlemez iseniz ilk seçtiğiniz platform ilerleyen zamanlarda ihtiyaçlarınızı karşılayamaz hale gelebilir. Bu durumlarda platformu değiştirme ihtiyacı ortaya çıkabilir.

HAZIR İNTERNET SİTESİ SERVİSLERİ

İnternet üzerinden yapılacak basit ve hızlı bir arama ile bir çok hazır internet sitesi oluşturma platformlarından bir çok bulabiliriz. İnternet siteleri hakkında bilgisi olmayan kullanıcıların da oldukça basit ve hızlı bir şekilde kendi internet sitelerini oluşturabilecekleri bir seçim olarak bu platformlar kullanılabilir. Sizin ihtiyaçlarınıza uygun hazır şablonların bulunduğu sürükle bırak gibi yöntemlerle dakikalar içerisinde internet sitenizi oluşturabilir ve özelleştirebilirsiniz.

Hazır internet sitesi platformları hosting paketlerini de içerisinde barındırdığı için harici bir ödeme yapmadan internet sitenizi daha az bir maliyet ile oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Bakım ve kod bilgisi gibi konulara hakim olmanıza gerek kalmadan internet sitenizi kullanmaya başlayabileceğiniz platformların eksi yönü ise internet sitenizin içeriklerinin çoğalmasına yada büyümesine imkan sunmamasıdır.

İÇERİK YÖNETİM SİSTEMLERİ

Bir içerik yönetim sistemi ile internet siteniz üzerinde tasarım ve site yapısı gibi bir çok konuda neredeyse tüm kontrolün siz olacağı sistemlerdir. İçerik kontrol sistemleri arasında dünyada en çok bilinen WordPress ve Blogger'dır.

WordPress

WordPress özellikle eklentileri, geliştiricileri,temaları ve hizmetleri gibi bir çok konuda kullanıcılarına çeşitlilik sunmaktadır. WordPress kullanarak oluşturacağınız bir internet sitesi için neredeyse sonsuz bir olasılık hissi yaşayabilirsiniz. Elbette bu sonsuzluğu yaşayabilmek için kodlama gibi bir çok konuda bilgi sahibi olmanız gerekecektir. Kodlama konularında fazla bilgi sahibi olmadan da internet üzerinde küçük bir araştırma ile bir çok bilgiye ulaşabilir ve hazır eklentiler ile internet sitenizi geliştirmeye devam edebilirsiniz. WordPress içerik kontrol sistemi ücretsiz olsa da kullanabilmek için bir hosting (barındırma) hizmeti satın alınması gerekmektedir.

Blogger

Blogger ise ücretsiz kullanım hakkı ve hosting hizmeti ile oldukça dikkat çekidir. Oluşturacağınız internet siteniz için internet üzerinde bir çok blogger temaları bulabilirsiniz. Google'ın bir hizmeti olan Blogger için internet üzerinde bir çok detaylı bilgiye kolayca ulaşabileceğiniz Bloggereklentileri ile gelişmiş bir internet sitesine sahip olabilirsiniz.

MOBİL UYUMLU İNTERNET SİTESİ

Dünyada mobil telefon ve tablet kullanımın bu denli yaygın olduğunu düşünürsek internet sitesi için kullanılacak platform ne olursa olsun mobil uyumlu olması gerekliliğini ortaya çıkarmaktadır. En başlarda çok zor bir işlem gibi görünse de günümüzde bir çok site tasarımının artık mobil uyumlu olduğunu unutmamalıyız. Mobil uyumlu bir şablon yada tema tasarımı elde ederek internet sitemizde kullanabiliriz.

0 yorum:

Yorum Gönder

© 2013 iPRESS. All rights resevered. Designed by Templateism