2 Kasım 2014

Makale Yazarak Niş Bir Blog İle Para Kazanmak

İnternet dünyasının ve internetten alışveriş yapmanın bu kadar gelişmesi ve popüler hale gelmesi ile birlikte niş içerikli bloglarında sayısı artmaya başladı. Niş blog yazarları sadece spesifik bir konuyu ele alarak bu konu üzerine odaklanmış yazıları ile bloglarını bu konuya özel hale getiriyorlar. Örneğin fotoğrafçılık üzerine odaklanmış bir blog yazarı blogunu sadece bu konuyu ele alan yazılar oluşturarak geliştiriyor.

Niş içerik sahibi bloglar internetten para kazanmak isteyenler için en iyi yoldur. Blogunuz için ziyaretçi kazanmak için ücretli reklam vermeye gerek yoktur. Ziyaretçileriniz arama motorları üzerinden yaptıkları aramalar ile blogunuza geleceğinden tamamen organik bir trafik kazanmış olacaksınız ve reklam maliyetiniz olmayacaktır. Yapacağınız tek masraf site kurulumu için olacaktır oda seçmiş olduğunuz içerik kontrol yöntemlerine göre değişiklik gösterecektir. Daha sonradan ise blogunuzda sergileyeceğiniz ürünler için reklam maliyetiniz olmayacağından blogunuzun kazancı tamamen size kalacaktır. Fakat bazı blog sahipleri blogları için makaleleri, makaleyazarlarından ücretli olarak alabildikleri için içerik olarak maliyet ortaya çıkabilmektedir. Fakat blogunuz için makalelerinizi kendiniz yazarsanız maliyetsiz bir kazanç elde edebileceksiniz.

Niş terimini tanımlamak gerekirse konuların daraltılmış hali diyebiliriz. Yani belirli bir kesmin ihtiyaçları doğrultusunda yön çizilerek hazırlanan içeriklerin tanımı anlamına gelir. Niş pazar müşterilerin küçük bir bölümünü temsil etmektedir. Bir örnek verecek olursak sadece borsa ile ilgili içeriklerden oluşan bir blog yada site  söz konusu blog yada site borsa konusunda uzman sayılabilecek ve de aynı alanda içerik oluşturan siteler arasında bir otorite olarak öne çıkacaktır.

İnternetin bu kadar gelişmesi ve değişmesi ile birlikte internet üzerinde birbiriyle rekabet halinde olan bir çok site ortaya çıkmış durumda. Bu rekabet içerisinde hazırlanan bloglar için çok daha fazla özen gösterme gereksinimi ortaya çıkmış durumda.

Her konu hakkında içeriğin bulunduğu bir blog sahibi olunduğunu düşündüğümüzde, ziyaretçileriniz karışık bir kitle olacağından belli bir konuda otorite sahibi bir blog oluşturmak oldukça zor olacaktır. Bir konuda otorite sahibi olamayan bir blog üzerinden ise bir ürün tanıtımı yaparak o ürünün satışından kazanç elde etmek oldukça zor olacaktır. Bunun nedeni ise bir çok konuda bilir kişi olmak, tek bir konuda bilir kişi olmaktan çok daha zordur. Tek bir konuda içeriklerden oluşan bir blog üzerinden o konu ile alakalı bir ürünü tanıtmak ve bu ürünün satılmasına yardımcı olmak çok daha kolay olacaktır.

İçerik anlamında sürekli olarak belirli bir konu ile ilgilenerek o konuda içerikler üreten bir blog sahibi iseniz ve bu konuda uzman olduğunuzu okuyucularınıza gösterdiğinizde ve okuyucularınızın güvenini kazandığınızda okuyucularınız için bilir kişi olarak kabul edilirsiniz. Bu sayede içeriğiniz ile alaka düzeyi yüksek olan bir ürün tanıtımı yaptığınızda bu ürün hakkında yaptığınız yorumlar okuyucularınız için oldukça önemlidir. Bu önem düzeyi sayesinde tanıtım yaparak önerdiğiniz ürünlerin satılma ihtimali oldukça yüksek olacaktır.

Aksi durumda ise okuyucularınız için siz sıradan bir ürün yorumcusu olarak görülebileceksiniz. Unutulmaması gereken bir nokta ise insanlar doğru bilgiye ulaşmak için doğru kaynakları ararlar. Doğru kaynak olduğuna inandıkları yer ya da kişiler üzerine tereddüt etmezler. Bu güveni ise niş blog sahibi olarak sadece belli bir konu üzerine uzman olduğunuzu okuyucularınıza göstererek sağlayabilirsiniz.

Niş içerik oluşturduğunuz bir blog sahibi değilseniz her ne kadar ziyaretçi sayınız yeteri kadar çok dahi olsa satış ortaklığı yaptığınız bir ürün için yaptığınız tanıtım çalışmaları için okuyucularınız bu tanıtımlarınızın reklam amaçlı olduğunu görür ve istediğiniz satış dönüşümlerine ulaşmak oldukça zor olacaktır.

0 yorum:

Yorum Gönder

© 2013 iPRESS. All rights resevered. Designed by Templateism