19 Ekim 2014

Blog Yazarları İçin En İyi 5 Apple Uygulaması

Blog yazarları bloglarına ayrı bir özen gösterirler. Okuyucuları için her an ne yazabilirim düşüncesi akıllarındadır. Durum bu iken gündelik yaşam içerisinde blog yazarları olarak aklımıza bir çok şey gelir. Aklımıza gelen tüm bu konular üzerine bilgisayar başına geçerek yazılarımızı oluştururuz. Yazılarımızda gün içerisinde aklıma gelen bir çok nokta eksik kalır.  Fakat Akıllı telefonların ve tabletlerin hayatımıza girdiği günden itibaren geliştirilen uygulamalar sayesinde istediğimiz her yerde ve her an okuyucularımız için yazılarımızı hazırlayabilir ve yayınlayabilir hale gelmiş durumdayız. Bu durum da blog yazarlarının daha üretken olmalarına yardımcı olmaktadır.

Günümüzde içerik kontrol sistemleri kullanılarak oluşturulan bir çok site ve ya blog bulunmaktadır. İçerik kontrol sistemleri denildiğinde akla il gelenler arasında bulunan Blogger ve Wordpress uygulamaları ile blog yazarları ve blog yazmaya yeni başlayan blog yazarlarının bilmesi ve kullanması gereken bazı uygulamalar bulunmaktadır. Bu uygulamalardan en çok dikkat çekenlere göz atmak gerekirse;

Blogsy
Tüm bloglama ihtiyaçlarını tek bir yerde toplamayı başarmış bir iPad uygulaması olarak dikkatleri çekmektedir. Wordpress, Tumblr, Blogger gibi daha bir çok blog platformlarının rahatlıkla kullanılabilmesine olanak sağlamaktadır. Ayrıca ana sayfanın sağında bulunan sosyal medya bölümü ile Facebook, Youtube, Flickr, Vimeo, İnstagram gibi sosyal medya hesaplarınızı yönetebilirsiniz. Blog yazılarınızın içerisine sosyal medya siteleri üzerinde bulunan fotoğrafları yada videoları sürükle bırak yöntemi ile rahatlıkla ekleyebilirsiniz. Hızlı ve kolay bir şekilde yazılarınız içerisine bağlantılar ekleyebilir ve yazım ayarlamalarını yani kalın harf ve metin hizalama gibi ayarlamaları basitçe uygulayabilirsiniz. Hazırladığınız yazıları düzenleyebilir ve ya daha sonra yayınlanması için planlayabilirsiniz.

Squarespace
Squarespace Uygulaması bir çok kullanıcılın bilmediği fakat kullanıcıları için oldukça şık bir web sitesi oluşturabilmelerine olanak sağlayan bir uygulama olarak dikkat çekmektedir. Uygulama sizlere hesaplarınızı tam olarak yönetmek ve düzenlemek için imkan sağlamaktadır. Uygulamayı kullanarak yazılarınızı oluşturabilir, düzenleyebilir, fotoğraf ekleyebilir ve yazılarınıza bağlantılar ekleyebilirsiniz. Okuyucularınızın yorumlarını takip ederek hızlı ve kolayca yorumlara cevap verebilirsiniz. Hatta yorumlar arasında spam olarak işaretlemek istediğiniz yorumları belirleyebilir ve yorumun spam kutusuna gönderilmesini sağlayabilirsiniz. Birden çok blog sahibi iseniz rahatlıkla bloglarınız arasında geçiş yaparak istediğiniz blog üzerinden işlemlerinizi gerçekleştirebilme imkanı sağlamaktadır.

Day One
Day One uygulaması ile rahat bir yazma deneyimi yaşamak istiyorsanız tam size göre bir uygulama olarak dikkat çekiyor. Uygulama size yazılarınızı yazmak ve sosyal medya entegrasyonu gibi bir çok özellik sunarak blog yazılarınızı yazmak konusunda size oldukça etkileyici bir deneyim sunacaktır.

Posts
Blogger ya da Wordpress içerik kontrol sistemi kullanıyorsanız içerik oluşturmak için ve yayınlamak için oldukça kullanışlı bir uygulama olarak sizlere yardımcı olacaktır. Yönettiğiniz birden çok blog varsa her birini rahatça ve kolayca kontrol edebilmeniz mümkündür. Daha önce yayınladığınız içeriklerinizi takvim kontrolü sayesinde tarihe göre kontrol edebilirsiniz. Yazılarınızı için hızlı ve kolayca oluşturabilirsiniz, fotoğraf ekleyebilir ve video gibi içerik destekleyici materyalleri yazınıza dahil edebilirseniz. Yazılarınıza yapılan yorumları denetleyebilir ve bu yorumları cevaplayabilirsiniz. Daha önce oluşturduğunuz ve yayınlanmış bir yazıyı düzenlemek için çevrim dışı olarak düzenleyebilirsiniz. Tekrar çevrim içi olduğunuzda yaptığınız tüm düzenlemeler yayınlanacaktır.

OneNote
Microsoft'un sunduğu bir hizmet olan OneNote, benzeri tüm uygulamalar gibi zengin olmasa da tercih edilen bir uygulamadır. Oldukça basit ve iyi bir not yönetimi bulunmaktadır. Microsoft Office paketi içerisinde bulunan OneNote uygulamasına bir çok platform üzerinden web tarayıcısı yardımı ile notlarınıza ulaşabilmek mümkündür.

Blog yazarları için en iyi 5 Apple uygulaması bu şekilde sıralanabilir. Elbette çok daha fazla uygulama bulunmaktadır. Sizlerde kullandığınız uygulamaları yorum yazarak belirtirseniz en popüler blog uygulamaları hakkında daha detaylı bir bilgi edinmiş olabiliriz.

0 yorum:

Yorum Gönder

© 2013 iPRESS. All rights resevered. Designed by Templateism