26 Eylül 2014

Web Sitesi İçin Mükemmel Açılış Sayfası

Web siteleri için açılış sayfalarının önemi tartışılmaz bir gerçektir. Açılış sayfası denildiğinde akla gelen kullanıcıların arama motorları üzerinden yada doğrudan alan adı üzerinden web sitelerine giriş yaptıklarında karşılarına çıkan sayfa denebilir. Bu neden ile bir web sitesinin açılış sayfası bir ana sayfa olduğu gibi bir içerik sayfası da olabilir. Açılış sayfaları ne kadar iyi hazırlanmış olursa kullanıcılar üzerinde çok daha etkili olacak bir web sitesi oluşturmuş oluruz.

Arama Motorları Açılış Sayfalarına Nasıl Bakar?

Arama motorlar genellikle bir ürün için hazırlanmış web sitelerinin açılış sayfalarının iyi hazırlanmış olmasına dikkat edilmesi gerektiğini vurgular. Bir web sitesinin açılış sayfasında değerli bir bilgi yok ise, sadece bir eylem çağrısı ve dönüşüm bağlantısı bulunuyorsa arama motorları tarafından düşük kalitede bir sayfa ve web sitesi anlamına gelmektedir. Google gibi büyük arama motorları web sayfalarının açılış sayfalarından neler beklediğine değinmek gerekirse;

Özgünlük: Web sitesi içeriğindeki bir içeriğin başka bir web sitesinde bulunmaması gerektiğini söylemenin çok fazla gereği bulunmamaktadır.

Uygunluk: Bir web sitesi için hazırlanmış olan meta etiketleri, başlıklar ve açıklamalar gibi özellikler ile web sitesi içeriğinin uygunluğu arasındaki ilişkinin yüksek olması gerekmektedir.

Durum: Web site içeriğini oluşturacak olan bilgilerin hazır olmaması ve hazır olmayan bu bilgiler yerine sadece bir iletişim formu gibi kullanıcıların eylemini bekleyen içeriğin bulunması arama motorları tarafından eksi puan olarak web sitesine geri dönüş sağlar.

Açılış Sayfalarını Geliştirmek İçin Ne Yapılmalıdır?

Web siteleri için hazırlanacak açılış sayfaları için en iyi kaynak Google ve Bing arama motorlarının destek sayfalarında bulabilmek mümkün. En ideal açılış sayfası tasarımları için yardımcı olabilecek bir çok kaynak bulunmaktadır. Bu kaynaklar arasından en iyi açılış sayfası oluşturmak için faydalı olabilecek bilgiler şu şekilde sıralanabilir.

Değerli ve Alakalı Anahtar Kelime: Web siteniz için belirlediğiniz anahtar kelimeler ile web site içeriğini oluşturan bilgilerin birbirini tamamlayan kelimeler olmasına özen gösterilmelidir. Bunun en etkili olabileceği nokta ise ürününüz için sunduğunuz bilgiler ile ürününüze neden ihtiyaç duyulduğu konusunda kullanıcıları ikna etmektir.

İçeriğe Kolay Erişim: Web siteniz içerisinde bulunan hakkında sayfası kullanıcıların rahatlıkla ulaşabilecekleri bir şekilde ve içerisindeki bilgilerin doğru olması gerekmektedir. Web sitesi içeriğinde bulunan reklamlar gibi bağlantıların kullanıcılara açıkça belirtilmesi de oldukça etkilidir. Bunun nedeni ise web sitesi sahibinin kullanıcılarından hiç bir şeyi saklamadığını göstermesi ve her şeyi onlara açıkça belirtiyor olmasıdır.

Gezinme Kolaylığı: Kullanıcıları web sitesi üzerinde aradıkları bilgiye kolaylıkla ve hızlı bir şekilde ulaşabilmeleri için web sitesi üzerinde gezinme seçeneklerini belirleyin. Web sitesi açılış sayfası, kullanıcıların aradıkları bilgiyi rahatlıkla bulamayacakları bir sayfa ise, kullanıcılar için tüm bilgileri rahatlıkla görebilecekleri bir sayfa hazırlayarak kullanıcıların bu sayfaya rahatlıkla ulaşabilmelerini sağlayın.

Web Sayfasının Açılış Hızı: Web sitesinin açılış hızının yüksek olduğundan emin olun. Verdiğiniz reklamlar yada arama motorlarından gelen ziyaretçileriniz web sitenizin yavaş açılmasını istemeyeceklerdir. Geç açılan bir web sitesi için reklam verdiğinizde kullanıcılar web sitenizin açılmasını beklemeyeceklerinden harcadığınız reklam ücretleri boşa harcanan paralar anlamına gelecektir. Ayrıca bu durum Google reklam politikaları içinde uygunsuz bir durum olduğundan geç açılan bir web sitesi için yayınlanan reklamlar sistemden kaldırılabilmektedir.

3 yorum:

  1. Arama motorlar genellikle bir ürün için hazırlanmış web sitelerinin açılış sayfalarının iyi hazırlanmış olmasına dikkat edilmesi gerektiğini vurgular.

    ne atmışsın be , spiderler açılış sayfası, popup vs den nefret eder

    YanıtlaSil
  2. Pek anlamadım ama sanırım içerik çok fazla güncel olursa google amca değerini verir.

    YanıtlaSil

© 2013 iPRESS. All rights resevered. Designed by Templateism