10 Eylül 2014

Neden Sosyal Medya Pazarlama?

İnternet üzerinden bir ürün tanıtımı yapmak istiyorsak kullanabileceğimiz en ideal yollar arasında ilk sıralarda sosyal medya gelmektedir. İster kendi ürünümüz isterse de bir başkasının sahip olduğu bir ürüne satış ortağı olarak sosyal medya üzerinde bu ürünün tanıtımını yapabiliriz.

Sosyal Medya Platformu Nedir?

İnsanların kendileri gibi ilgi alanlarına ya da aktivitelere sahip diğer kişiler ile bağlantı kurabildikleri ve iletişime geçebildikleri internet tabanlı platformlara sosyal medya denir. Sosyal medya üzerinden ürün pazarlamak için geniş çaplı ve büyük firmaların pazarlama konusunda uzmanları sosyal medya pazarlama konusu üzerinde oldukça fazla çalışmaktadırlar. Günümüzde neredeyse tüm bankaların ve büyük şirketlerin birer Facebook hesabının olduğunu düşünürsek sosyal medya üzerinden ürün pazarlama konusunun ne kadar önemli bir konu olduğunu anlayabiliriz.

Fakat sosyal medya üzerinden yazımızın başında da bahsettiğimiz gibi herhangi bir ürüne satış ortağı olarak da bir ürün pazarlaması yapabiliriz. Sosyal medya üzerinden satış ortaklığı ile para kazanmak için büyük firmalar gibi çok fazla derine inmemize fazlasıyla gerek yoktur. Bu noktada önemli olan hedefe doğrudan ulaşmaktır.

Satış Ortaklığı İçin Neden Sosyal Medya Kullanılmalıdır?

İnternetten para kazanmak denildiğinde ilk akla gelenler arasında yer alan satış ortaklığı sistemi ile sosyal medya üzerinden ürün pazarlamak, internet hakkında pek fazla bilgisi olmayan ve bir internet sitesine sahip olmayan kişilerin rahatlıkla yapabilecekleri bir mecra olarak karşımıza çıkmaktadır.

Satış ortağı olunan ürünün sahipleri zaten gereken tüm açıklamaları ürünleri için hazırladıkları web sayfalarında yapmışlardır. Bu noktada satış ortaklarının yapması gereken tek şey ürünün resmi sitesine olabildiğince çok ziyaretçi göndermektir. Bu neden ile tanıtımı yapılan ürün için dakikalar içerisinde binlerce kişiye ulaşmak sosyal medya üzerinden oldukça basit ve hızlı bir yoldur.

Sosyal medya platformları kullanıcıların kontrolünde olan platformlar olduğu için tanıtımı yapılan bir ürün dikkat çektiğinde dakikalar içinde kişilerin paylaşımı ile yayılabilmektedir. Ancak dikkat edilmesi gereken bir nokta vardır. Bazı kişilerin sizin paylaşımlarınızı ve ürün tanıtımlarınızı engellemek isteyebilme olasılığı bulunmaktadır. Ürün tanıtımı için yaptığınız paylaşımın altına yapılan yorumlar ile bu durum ile karşılaşılabilir. Yapılan yorumlara cevap verebileceğiniz güvendiğiniz bir ürün için tanıtım yaparsanız sizi engellemek isteyenlerin önüne geçmiş olacaksınızdır.

Sosyal medya pazarlamanın tüm diğer pazarlama türlerinden farklı olan tarafı ise etkileşimi olmasıdır. Yani şöyle söylemek daha doğru olabilir. bir sosyal blog da yazılan bir yazı yıllar boyu hatta ömür boyu orada kalacaktır. Bu tanıtım sayesinde belki de yıllar sonra da ürün satışının gerçekleştirilebileceği anlamına gelmektedir.

Bazen arama motoru üzerinden bir konu araştırdığınızda karşınıza çıkan sonuçları incelerken farkına varmışsınızdır. Bazı yazılar bir kaç yıl önce yazılmış ama hala orada durmaktadır. Kısacası internet üzerinden pazarlama yapmak gerçek hayatta pazarlama yapmak arasında çok fark vardır.

Sadece sosyal medya platformları üzerinden değil de sahip olunan site veya blog sahibi olarak da aynı şekilde yıllar sonra bile yazdığınız bir tanıtım yazısından ürün satmaya devam etmeniz mümkündür. Sosyal medya ile ulaşmak istediğiniz kitleye hızlı ve kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

0 yorum:

Yorum Gönder

© 2013 iPRESS. All rights resevered. Designed by Templateism