4 Eylül 2014

Daha Hızlı İndeks Almanın Sırrı


Günümüzde internet sitesi yada blog sahibi olmak çok zor bir iş değildir. İsteyen herkes bir web sitesi yada blog açabilmektedir. İnternet sitesi açmak bu kadar kolay iken açılan internet sitesinin arama motorları üzerinde görünürlüğünü arttırmak asıl zor olan konudur.

Google Yeni İnternet Sitelerini Neden Yavaş İndeksler?

Yeni bir internet sitesi ya da blog açan kullanıcılar genellikle indekslenme konusunda neden fazla zaman harcadıklarını araştırırlar. Yeni internet sitelerinin ya da blogların hızlı indeks alamamalarının nedenleri şu şekilde sıralanabilir.

Eski site yetkileri: Yeni bir internet sitesi oluşturduğunuz da arama motorları üzerindeki değeri Sıfırdır. Bu nedenden dolayı daha eski internet siteleri daha yüksek bir değere sahip olduklarından kendilerini güncellediklerinde daha hızlı indeks alacaktır.

Eski İçerikler: Google sadece içerik seviyor fakat bu içeriklerinde yeni olanlarını ve kaliteli olanlarını seviyor. Bu yüzden yeni açılan internet siteleri ya da bloglar her zaman kaliteli ve yeni içerik üretmelilerdir. Boş sayfaların yada içeriğe sahip olmayan internet sitelerinin ya da blogların indeks almaları neredeyse imkansızdır.

Sosyal Medya Eksikliği: Günümüzde sosyal medyanın internet üzerinde etkisi tartışılamaz bir gerçek. Bu gerçek arama motoru üzerinde de oldukça etkili. Arama motorları internet siteleri ya da blogların sosyal medya üzerinden aldıkları linkleri fazlasıyla takip etmektedir. Sosyal medya üzerinden internet sitelerine ya da bloglara gelen ziyaretçilerin sayısı gibi bir çok etki hızlı bir şekilde indeks almaya yardımcı olacaktır. Fakat unutulmaması gereken bir nokta vardır. Yeni açılan bir web sitesi ya da blog bir gecede bir çok sosyal medya takipçisine ulaşamayacağından sosyal medya üzerinden takipçi elde ederken çok dikkatli davranmalıyız.

İnternet sitenizin arama motoru tarafından indekslenmiş sayfalarını öğrenmek için yapmanız gereken Google arama çubuğuna site:xtreal.net ( xtreal.net yerine kendi internet site adresinizi yazınız) yazarak arama yapmaktır. Yaptığınız bu arama sonrasında eğer hiç bir sonuç göremiyorsanız o zaman birazdan bahsedeceğimiz ipuçlarını uygulamanız gerekmektedir.

İnternet Sitesinin Arama Motorlarından Daha Hızlı İndeks Almasını Sağlamak

Çok daha hızlı indeks almak için uygulanabilecek bu yöntemler sadece yeni açılan internet siteleri için değil de daha eski siteler içinde kullanabilir. Arama motorlarının internet sitesini çok daha hızlı indekslemesini sağlamak için bir kaç dış faktörü kullanılabilir.

Google Sitemap (Site Haritası)
Site haritası nedir? bir internet sitesinin içeriğini yayınlanma tarihine göre arama motorlarının indekslemesinde yardımcı olacak ve bu internet sitesini arama motorlarının çok daha hızlı taramasını ve algılamasını sağlayacak olan bir listedir. İnternet sitenizin yada blogunuzun site haritasını arama motorlarına göndererek daha hızlı ve verimli şekilde arama motorlarının sitenizi indekslemesini sağlayabilirsiniz.

Blog Yorumları
Yeni bir site ya da blog açtığınızda ve bu site ya da blogunuza yeni bir içerik girdiğinizde arama motorlarının bu yeni içeriği fark etmeleri ve indekslemelerini sağlamak için otoriteleri yüksek blogların yazılarına yorum yazabilirsiniz. Bu yöntem oldukça eski bir yöntem olduğundan bir çok site ve blog sahibi bu yöntemi uygulamaktadır. Bu yöntem sadece yazınızın daha hızlı indekslenmesi sağlamak dışında internet sitenize ya da blogunuza trafik sağlamak içinde kullanılabilir.

Sosyal Medya Üzerinden Paylaşım
Yeni açılan siteler ve bloglar için oldukça etkili bir yöntemdir. Facebook, Twitter, Google+ gibi aktif olarak kullanılan sosyal paylaşım platformlarında bulunan gruplar yada topluluklar üzerinden paylaşımlar yapılabilir. Bu tür sosyal gruplar üzerinden yazılarınızın URL'lerini paylaşmak arama motorlarına sinyaller göndermek anlamına gelmektedir. Bu sinyalleri arama motorları fark ettiklerinde (ki oldukça hızlı fark edeceklerdir) sitenizin indekslenmesi çok daha hızlı olacaktır.

Ping Servisleri
Yeni yayınlanan bir yazı için ping servislerini kullanmak arama motorlarının bu yazıyı hızlı bir şekilde fark edip indekslemesini sağlamak için kullanılabilecek bir başka yoldur. Yeni yayınladığını bir yazının URL sini bu servisler üzerinden arama motorlarının fark etmesini sağlayabilirsiniz. Kullanılabilecek bir çok ping servisi bulunmaktadır. Ping servislerinden bir tanesi ve oldukça popüler olanı ise pingomatic.com'dur.

Misafir Yazı Göndermek
Günümüzde insanlar misafir yazı göndermenin oldukça etkili olduğunu söylüyorlar ve bu konuda da düşünülen noktalar gayet net ve doğrudur. Kendi siteniz ya da blogunuzda yayınlamak için elinizde hazır bir kaç tane yazı olduğunu düşünürsek bu yazıları kendi sitenizde yayınlamak yerine otoritesi olan bloglar üzerinde misafir yazar kabul eden bloglarda bu yazıları paylaşmak oldukça etkili olacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta ise kendi siteniz ile alakalı blog yada sitelerde bu yazılarınızın yayınlanmasını sağlamalısınız. Bu sayede aktif bir ziyaretçi kitlesine sahip olmuş olur ve saplıklı bir trafik kazanmış olursunuz.

Yeni bir web site sahibi olarak sitenizin hızlı bir şekilde indeks almasını sağlamak için kullanılabilecek bir kaç ve en çok kullanılan yöntemleri açıklamaya çalıştık. Oldukça basit yöntemler gibi görülse de bu yöntemleri araştırmak bulmak fazlasıyla zaman alabilmektedir. Hızlı indeks alabilmek için kullanılan başka yöntemler var ise bizimle paylaşabilirsiniz. 

0 yorum:

Yorum Gönder

© 2013 iPRESS. All rights resevered. Designed by Templateism