20 Eylül 2014

Backlink Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gerçek hayatta referans olarak bildiğimiz bir konu internet dünyasında ise backlink olarak adlandırılır. Fakat internet üzerinde kullanılan backlink kelimesi sadece referans olarak belirtilemez. Herhangi bir internet sitesi için hazırlanmış olan bir tanıtım yazısı ya da bir yazıya yazılmış olan yorum internet sitesi için referans olarak görülebilir. İnternet dünyasında backlink denildiğinde, seo çalışmalarından da anlaşılacağını gibi belirlenmiş bir anahtar kelime ve ya anahtar kelime öbeği ile bu anahtar kelimeler üzerinden internet sitesine bağlanan bir URL akla gelmektedir. İnternet sitesi sahipleri genellikle backlink denildiğinde başka sitelerden kendi internet sitelerine aldıkları bağlantıları akıllarına getirmektedirler.
Arama motorlarının internet sitelerinin değerlerini belirlemekte kullandıkları bir kriter de backlinklerdir. Bu neden ile internet sitesi için yapılan seo çalışmalarında backlink sistemi fazlasıyla önem kazanmaktadır. Doğru bir backlink çalışması yapmak, arama motorları üzerinde belirli bir kelime üzerine yapılan aramalarda bir internet sitesinin belirli bir anahtar kelime üzerine aldığı backlinkler, internet sitesinin üst sıralarda çıkmasına yardımcı olacaktır.
Gerçek hayatta da referasnların ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliriz. Bu neden ile de internet sitesi için doğru ve iyi planlanmış bir backlink çalışması yapmak internet sitemizin popülerliğini ve güvenilirliğini arttıracaktır. Herhangi bir alışveriş mağazası için birilerinin bize söyledikleri doğrultusunda, o alışveriş mağazasında güvenle alışveriş yapabiliriz ya da o alışveriş mağazasına hiç uğramayız. Bu durum İnternet siteleri içinde aynıdır. Yani diğer internet sitelerinin önerdiği bir internet sitesi arama motorları tarafından çok hızlı bir şekilde fark edilerek arama sonuçlarında güvenilir bir internet sitesi olduğu için üst sıralarda gösterilecektir.
İnternet sitelerinin referansı olması gerekmektedir, yani bu internet sitesini beğendiğini belirten başka internet sitelerinden alınan backlinkleri bulunması gerekmektedir. Ancak unutulmaması gereken ilk konu backlinkler bir internet sitesi için zamanla oluşacağıdır. internet sitesi için oluşturulan içeriklerin, sunduğu hizmetlerin ve internet sitesinin gösterdiği gelişmelerin fark edilmesi, birileri tarafından beğenilmesi ve referans olunması zamanla oluşması ve doğal bir oluşum olması gerekmektedir. Bir alışveriş mağazasında olduğu gibi insanlar zamanla internet sitesini tanıyıp, kalitesini görecekler ve böylece internet sitesi için kendi sitelerinden backlink vereceklerdir. Bu süreci hızlandırmak için seo çalışmaları yapılmaktadır. Fakat bilinçsiz bir şekilde yapılan seo çalışmaları internet sitesine yarar yerine zarar vermektedir. İnternet sitesinin backlink çalışmaları için dikkatli ve planlı bir şekilde bir çalışma yapılmalıdır.

İnternet Siteleri İçin Backlink Çalışmaları

İnternet siteleri için yapılan backlink çalışmalarında Google Caffeine ile gelen güncelleme sayesinde yeni bir boyut kazanmış oldu. Yeni gelen Google Caffeine güncellemesi ile internet siteleri için alınmış backlinklerin çeşitliliği daha çok önem kazanmaya başladı. Bu durum artık internet sitelerinin tek bir tür üzerinden yapılan backlink çalışmaları ile arama sonuçlarında üst sıralarda yer bulmalarının zor olduğunu ortaya koymuş oluyor. Alışveriş mağazası örneği ile tekrar bu durumu açıklamak gerekirse; içerik konusunda aynı türe sahip internet siteleri üzerinden alınan backlinkler, aynı kişilerin bir alıveriş mağazasını önermesi ile aynıdır. fakat bir alışveriş mağazasını ne kadar çok ve farklı kişiler önerirse mağazanın sağladığı güven o derece yüksek olacaktır. Yani bir internet sitesi her zaman aynı türde internet sitelerinden backlink elde ediyorsa bir tutarsızlık ortaya çıkmaya başlayacaktır. Farklı türlerde internet sitelerin backlinkler elde etmeye başlanmış ise bu durum internet sitesinin kalitesini ortaya çıkarmaya başlayacaktır.
İnternet siteleri için yapılan backlink çalışmalarında çeşitlilik haricinde en önemli noktalardan biri de elde edilen backlinklerin referans sıralaması olduğunu unutmamalıyız. Yeni bir internet sitesi ve daha henüz içerik konusunda olgunlaşmamış bir internet sitesi bir anda çok sayıda ve konusunda otoriteye sahip bir çok internet sitesinden backlink elde etmesi mümkün değildir. Yani yeni internet siteleri backlink elde etmek için ilk olarak kendilerine benzer bir yapıya sahip ve daha küçük bir otoriteye sahip internet sitelerinden backlink elde etmeleri daha faydalı olacaktır. Büyük ve konusunda otorite sahibi olmuş internet sitelerinde backlink elde etmeleri için, internet sitesinin gelişmesine bağlı olarak zamana yayıldığında doğal bir görünüm elde etmiş ve tutarlılık kazanmış olacaktır.
İnternet Siteleri İçin Backlink Çalışmalarına Başlamak
İnternet siteleri için yapılacak olan backlink çalışmalarına başlamadan önce dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Yayın hayatına yeni başlamış ve içeriği tam olarak oluşturulmamış bir internet sitesinin backlink elde etmesi beklenemez. Bu türde internet sitelerinin hemen backlink elde etmeleri arama motorları tarafından uygulanan algoritmalar ile filtrelere takılması ve arama sonuçlarında gösterilmemesine neden olabilecektir. Bu filtrelere takılmadan internet sitesi için backlink çalışmaları yapmak istiyorsak önceliğimiz, internet sitesinin içeriğinin yeteri kadar ve tutarlı hale gelmesini beklemektir. İnternet sitesi için yeterli bir içerik ve gelişmişliği sağladıktan sonra doğru bir planlama ile backlink çalışmalarına başlamak internet sitesi için faydalı olacaktır.
İnternet Siteleri İçin Backlink Çeşitliliği
İnternet siteleri için backlink elde etmek bir tek şekilde değil de çeşitli yollar ile elde edilebilir. bir yazı içerisinde bulunan belirlenmiş bir kelime üzerinden elde edilmiş bir backlink olabileceği gibi bir yazı olmadan belirli bir kelime üzerinden elde edilmiş bağlantılar da backlink olarak görülebilir. Her iki backlinkte internet siteniz için elde edilmiş bir backlink olarak görülecektir. Ancak bir yazı içinde bulunan belirli bir kelime üzerinden elde edilen bağlantılar daha çok etkili olacaktır. Yani internet siteniz için backlink çalışmalarına başlarken bir yazı içinde bulunan belirli kelime üzerinden bağlantı elde etmeye çalışmak daha faydalı olacaktır. Yayın hayatına yeni başlamış internet siteleri için, bir yazı içerisinde bulunan bir kelimeden bağlantı olmak daha doğal görüneceğinden arama motorlarının filtrelerine takılma olasılığı daha düşük olacaktır. Sonuç olarak bir yazı içinde bulunan kelime ya da kelime grupları üzerinden internet sitenize alacağınız backlinkleri ilerleyen zamanlarda bir kelime üzerinden elde edeceğiniz backlinkler ile destekleyerek internet siteniz için yapacağınız backlink çalışmalarını çok daha etkili ve güçlü hale getirebilirsiniz.
İnternet Siteleri İçin Anchor Text Çeşitliliği
Anchor text çeşitliliği konusuna geçmeden önce Anchor Text nedir kısaca açıklayalım. Bir bağlantının verildiği kelimeye verilmiş isimdir. Bir yazı içinde belirlenen kelime üzerinden bağlantı yani link verilmesi ile o kelimenin tıklanabilir hale gelmesi kelimeyi anchor text olarak görmemizi sağlamaktadır.
Anchor Text çeşitliliği konusuna döndüğümüzde yine alışveriş mağazası üzerinden bir örnek vererek konuyu biraz açarsak. Bir alışveriş mağazası için herkesin hep aynı kelime ile mağazayı anlattığını düşündüğümüzde bu bize biraz garip gelecektir. Herkes aynı şeyi aynı şekilde anlatamaz. Her ne kadar bir mağazanın sunduğu hizmetler ve özelliği belli bile olsa herkesin bunu anlatma şekli farklı olacaktır. Kişiler arasında böyle bir fark varken herkesin bir şeyi aynı cümleler ile anlatması biraz garip bir durum olacaktır.
Bu durum İnternet siteleri içinde aynıdır. Başka internet sitelerinden elde edilen backlinkler sürekli olarak aynı kelimeler üzerinden elde ediliyorsa arama motorları da bizler gibi bu durumu hemen fark edeceklerdir. Arama motorları da bu durumu kullandıkları filtreleme sistemleri ile filtreleyebilir ve arama sonuçlarında gösterilmesini engelleyebilirler. Bu neden ile internet sitesi için backlink alırken sürekli olarak aynı kelime üzerinden backlink almamaya dikkat etmeliyiz.
Anchor Text çeşitliliğini daha iyi anlayabilmek için bir açıklama yapmak gerekirse; Moda üzerine bir internet sitesi için seçilen anahtar kelime olarak "zayıflamak" olduğunu düşünelim. Bu anahtar kelime üzerinden devamlı backlink almak yerine, seçilen anahtar kelimenin türevlerini belirleyerek anahtar kelimenin türevlerinden de backlink almaya çalışmak yararlı olacaktır. "zayıflamak" dışında "kilo vermek", "diyet" gibi seçtiğimiz anahtar kelime ile eş anlamlı olabilecek kelimeler üzerinden backlink almalıyız.
İnternet Sitesi İçin Anchor Text Seçimi Nasıl Olmalı?
İnternet sitesi için elde edilen backlinkler için hazırlanan yazı içinde bu yazıyı en iyi şekilde ifade edeceğini düşündüğünüz kelime anchor text olarak belirlenmelidir. Yazı içerisinde seçilecek anchor text için yazı ile alaka düzeyi yüksek olandan başlayarak düşük olan anahtar kelimeler seçilerek anchor text olarak belirlemek faydalı olacaktır.
İnternet siteniz üzerine alınan backlinkler için sürekli olarak belirlediğiniz anahtar kelimeler üzerinden anchor text belirlemek yerine internet sitenizin adını da kullanabilirsiniz. Devamlı olarak anahtar kelimeler üzerinden backlink almak yerine site adı üzerinden de backlink elde etmek daha doğal bir katkı sağlayacaktır. Bu sayede arama motorları tarafından doğal ve nitelikli bir paylaşım sonucuna vararak internet sitenizin değerini arttıracaktır.
İnternet Sitesi İçin Kalıcı Backlinkler
İnternet siteleri için optimizasyon konusunun ilk olarak tutarlılık ile alakalı olduğunu aklımızdan çıkarmamalıyız. İnternet sitesi için elde edilen backlinkler sürekli ve kalıcı backlinkler olmalıdır. Belirli dönemlerde sürekli ve fazlasıyla backlink elde eden ve bazı dönemlerde backlink elde edemeyen internet siteleri büyük bir tutarsızlık ortaya çıkaracaklardır.
İnternet sitesi sahiplerinin backlink konusunda en çok ve sıkça yaptıkları bir hata, sabırsızca hareket ederek internet siteleri için backlink çalışmalarına hemen başlamalarıdır. Bunun yanında bu çalışmalarda her zaman aynı kelimeler üzerinden backlink almaktır. Sabırsızca hareket edilerek elde edilen backlinkler ile internet siteleri arama motorlarının algoritmalarına takılarak filtrelenmektedir. Bu filtreleme işleminin sonucun da ise arama sonuçlarında internet sitesi gösterilmemektedir. Bu şekilde bir filtreleme işlemine takılmamak için internet sitesi için elde edilecek backlinkleri alırken backlinklerin doğal backlink olmasına dikkat edilmedilir.
Doğal backlinkler her zaman kalıcı backlinkler olarak karşımıza çıkmaktadır. Sizin etkiniz olmadan kişilerin sitenizi beğenmesi ve başkalarına internet sitenizi tavsiye etmesi ile elde edilen backlinkler daimi ve kalıcı bir haldedir. Bazı backlinkler ise zaman içinde yok olabilir. Yani ücretli olarak aldığınız backlinkler zamanı dolduğunda yada bağlantının geldiği sayfanın kaldırılması sonucunda ortadan kaybolabilir. Zaman içinde kaybolan bu backlinkler, backlinkin alındığı sitenin etkisine göre değişiklik gösterse de internet sitenizi etkileyebilir. Bu durum göz önüne alındığında kalıcı backlink elde etmek her zaman çok daha faydalı olacaktır. Ücret karşılığı belirli bir zaman için duracak bir backlink almak yerine internet sitenize giden bağlantı ya da bağlantıların bulunduğu tanıtım yazısı ile backlink elde etmeye çalışmak çok daha etkili bir backlink olacaktır. İnternet sitesi için backlink alırken dikkat edilecek bir diğer konu ise, backlinkin alındığı internet sitesinin kapatılma ihtimalinin çok düşük olduğu internet sitelerinden yada kalitesi kesinleşmiş sosyal medya platformlarından backlink almaktır.
İnternet Sitesi İçin Etki Alanı ve ya URL Üzerine Backlink Almak
İnternet siteleri için yapılan seo çalışmalarında yer alan backlink çalışmaları için yapılabilecek bir backlink çalışması ise etki alanı ya da etki alanına bağlı bir alt sayfaya uygulanan backlink çalışmasıdır. İnternet siteleri için elde edilebilecek backlinkler her zaman belirli bir anahtar kelime üzerine oluşturulması internet sitesi üzerinde bir tutarsızlık meydana getireceğinden sürekli olarak anahtar kelime üzerinden backlink almak yerine internet sitesinin ya da bu internet sitesine bağlı alt adreslere backlink elde etmek doğal bir backlink çalışmasının parçası olmalıdır. Bu sebep ile internet sitesi için backlink çalışmaları yaparken sürekli olarak anahtar kelimeler üzerinden backlink elde etmek yerine, backlinkleri sitenin alan adına yada bu alan adına bağlı olan diğer sayfalar üzerinden elde etmek etkili olacaktır.
Arama motorları üzerinde site adınızın geçtiği internet sitelerini bulmak için arama motorlarının arama çubuğuna "siteadınız.com" -site:siteadınız.com yazarak bir arama yaptığınızda kendi internet sitesi haricinde hangi internet sitelerinde site adınızın geçtiğini öğrenebilirsiniz.

1 yorum:

© 2013 iPRESS. All rights resevered. Designed by Templateism