13 Ağustos 2014

2014 Yılı İçin En İyi Blogger Google Web Fontları

Her ne kadar bloglar ilgi çekici yada bilgilendirici içerikler barındırıyor olsa da başarısız olabiliyorlar. Bunun nedeni ise oluşturulan içerik için seçilen yazı tipidir. Blog içeriklerinin daha dikkat çekici olabilmesi için en önemli noktalardan biride kullanılan yazı fontudur.

Google Web Yazı Fontları

Google blog yada internet sitesi sahipleri için açık kaynak yapılı bir yazı fonları kütüphanesini ücretsiz olarak sunmaktadır. Bu yazı fontlarını API yardımıyla internet üzerinden herhangi bir internet sitesi içerisinde kullanabiliriz. Yani Bu yazı fontlarını indirmek yerine basit bir kod satırı yazarak web sitelerinde bu yazı fontlarını rahatlıkla kullanabilmek mümkün. Yüzlerce yazı fontu arasından istediğimizi seçerek az önce de bahsettiğimiz gibi basit bir kod satırı yazarak web sitemizin yazı fontunu belirleyebiliriz. Blogumuzda Google Web yazı fontlarını nasıl kullanabileceğimizi birazdan göstereceğiz.

Google Web Yazı Fontları Nasıl Kullanılır?

Blogumuza yada internet sitemize Google web yazı fontlarını eklemek için yapılması gereken aslında çok basit bir işlemdir. Google zaten bize kaynak kodunun bağlantılarını hazır halde sunmaktadır. Yapmamız gereken tek şey bu bağlantıyı kopyalamak. Bunun için yapılması gereken ilk şey Google Fonts sayfasına gitmektir. Sayfa da bulunan yüzlerce yazı fontundan istediğinizi seçmek kalacaktır. Ön izleme imkanı sayesinde seçmiş olduğunuz yazı fontunun sayfanızda nasıl görüneceği hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Web sayfanız da yada blogunuzda kullanmak istediğiniz yazı fontunu belirledikten sonra yapılması gereken Quick-Use butonuna tıklamak ve size gerekli olan kaynak kodlarına ulaşmak olacaktır.

Quick-Use butonuna tıkladıktan sonra karşınıza çıkacak olan sayfada sizin için gerekli olan kod satırı olacaktır. Bu kod satırını kopyalayarak internet sitenizde bulunan </head> kodunun hemen üzerine yapıştırın.

Yukarıda ki işlemi gerçekleştirdikten sonra artık blogunuza bir yazı fontu eklemiş oluyorsunuz. Daha sonra yine az önce kod yapısını aldığınız sayfa üzerinde size bu yazı fontunu nasıl kullanacağınızı gösteren CSS kodu belirtilmektedir. Bu CSS kodunu istediğiniz yerdeki yazıların fontu olarak belirleyerek yazı fontunuzu blogunuzda kullanabiliriz.

Örnek yazı fontunun kullanılabilmesi için gerekli CSS kodu şu şekildedir. Aşağıdaki kodu CSS kod yapısı arasına yerleştirmeniz yeterli olacaktır.

font-family: "Oswald"; sans serif

2014 Yılı İçin En iyi 10 Google Web Fontları

Open Sans
PT Sans

Oswald

Droid Serif

Roboto
Lora
Josefin Slab
Arvo
Raleway
uBunto

0 yorum:

Yorum Gönder

© 2013 iPRESS. All rights resevered. Designed by Templateism