16 Temmuz 2014

Xticaret Ürünlerini Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir

Xticaret platformunu kullanarak para kazanmak isteyenler için para kazanmalarına ilk adım olarak herhangi bir ürüne sahip olmalarının gerekmediğini Xticaret ile nasıl parakazanılır adlı yazımızda belirmiştik. Başkalarının sahip oldukları ürünleri onlar adına başkalarına satarak ve yaptığımız bu satışlardan komisyon kazarak para kazanabileceğimizi anlatmıştık. Fakat satışını yapacağımız ürünün kalitesi çok önemli bir konudur. Sonuçta bu ürünü kendi ürünümüz gibi tanıtıp satışını yapmaya çalışacağımızı düşünmeliyiz. Zaman, emek ve hatta gerekirse bir reklam kampanyası oluşturarak bu reklam kampanyalarına para ödeyeceğiz.

Eğer Xticaret satış ortağı olacağımız ürün kaliteli bir ürün değilse ya da ürün için hazırlanmış tanıtım sayfası başarısız ise siz ne kadar reklam yapsanız, emek harcasanız da bu ürünün geri dönüşüm oranı yani satış oranı düşük olacaktır. Normalde belirlenen standartlara göre bir ürünün internet üzerinden pazarlanması konusunda referans olarak kullandığımız sitenin kullanıcı kitlesine ve ülkemizde ki internetten alışveriş alışkanlıklarının göz önünde bulundurulması ile ürünün satış sayfasına yönlendirilen ortalama 150 kişiden en az bir tanesi başarılı bir satış gerçekleştirilmesini sağlamaktadır. Fakat bu sayılar değişkenlik gösterebilir. Arama motorlarında yapılan organik sorgulara göre bu rakamlar aşağıya veya yukarıya çekilebilir.

Seçtiğimiz ürünün kalitesi ve satış sayfasının hazırlanılmasındaki başarı göz önüne alındığında başarısız bir şekilde oluşturulan bir satış sayfasına 150 değil de 1500 yönlendirme yapılsa da neredeyse hiç satış yapılmayabilir. Bazı durumlarda ise az önce bahsettiğimiz gibi 1000lerce kişiyi yönlendirdiğiniz bir satış sayfasında hiç satış olmazken bazen de 100 kişi yönlendirdiğiniz bir satış sayfasında 4 yada 5 satış gerçekleşebilir. Bu durum bir çok önemli kritere göre değişiklik göstermektedir. Bu kriterleri sıralamak gerekirse;
  • Satılmaya çalışılan ürünün konusu
  • Yönlendirme yapılan sitenin güveni
  • Ürün satış sayfasının kalitesi
  • Ürün satış sayfasının inandırıcılığı
  • Daha önce bu ürünü almış kimselerin ürün hakkındaki yorumları
  • Ürün sahibinin oluşan sorunlarla ilgilenmesi gibi kriterlere dikkat edilmelidir.

Yukarıda saydığımız kriterler dikkat etmemiz gereken bir çok kriter arasından en çok dikkat edilmesi gereken kriterlerdir. Bir ürünün satışını etkileyen bir çok kriter vardır. Satış sayfasının hazırlanışı, içeriğinde bulunan yazılar, ve sitenin karşılama mesajı fazlasıyla önemlidir.

Yani kısaca burayı özetlemek gerekirse Xticaret satış ortağı olduğunuz ürünün satış sayfasının kalitesiz olması ile bu sayfaya yapacağınız yönlendirmeler ile her 100 yönlendirme sonucunda 0-1 satış yaparken, kaliteli bir ürün satış sayfasına sahip bir ürünün sayfasına yapacağınız yönlendirmeler ile 100 yönlendirmeden 2-3 satış yapabilirsiniz.

Seçeceğiniz ürün için satılmayacak bir ürün olarak ilk bakışta düşünmek bazen sizleri yanılabilir. Hiç beklemediğiniz bir ürün beklemediğiniz satış rakamlarına ulaşabilir. Bu ürünün konusu ile ilgili insanların talebi ile ilgilidir. Bu yüzden insanların talep ettikleri konuları kaçırmamanız gerekmektedir. Her hangi bir ürün için peşin yargıda bulunarak bu ürün satılmaz demek yanlış olur. Deneme amaçlı olarak dilerseniz Google Adwords yardımı ile 500 yada 1000 tıklama için bir reklam kampanyası oluşturun ve ürünü test edin. Eğer bu kampanyanız içinde ürün satılıyorsa bu ürün satışı olabilecek bir ürün olarak tanımlanmalıdır.

Ürünün satacağına inandığınızda bu ürün için gerekirse ücretli reklam kampanyaları yaparak satışını yapabilirsiniz. Gerekirse de uzun vadeli olarak düşünerek bir blog yada internet site açarak bu ürün ile ilgili yazılar paylaşabilir ve ürünün satışını bu yolla gerçekleştirmeye çalışabilirsiniz.

0 yorum:

Yorum Gönder

© 2013 iPRESS. All rights resevered. Designed by Templateism