19 Temmuz 2014

Web Siteleri İçin Etkili İçerik Optimizasyonu

İnternet sitenizde içerik olmasaydı seo (arama motoru optimizasyonu) da olmazdı. İnternet sitelerinin en temel öğesi içerik olduğundan içerik olmadan Seo'da olamazdı. Bu yüzden internet sitelerimiz için yapacağımız çalışmalarda içerik optimizasyonu konusuna daha çok odaklanmamız gerekmektedir.

İçerik

Bir internet sitesinin en önemli temel yapı taşıdır. Bir internet sitesinin arama motorları üzerinde yapılan sorgularda kaçıncı sırada kullanıcılara sunulacağı temelde internet sitesinin neyi nasıl sunduğu ile alakalıdır.

İçerik her şey olabilir. yazılar, videolar, resimler gibi bir çok öğeyi içinde barındıran bir site olabileceği gibi bu öğelerin sadece bir tanesini içinde barında bir internet sitesi de olabilir. Fakat baktığımızda internetteki bütün web sitelerinin içeriği ortalama olarak %98 yazı içeriği ile oluşturulmaktadır. Diğer içerik türleri ise yazıları desteklemek amaçlı olarak kullanılmaktadır. Yazıların kolayca okunabilmesi, anlaşılabilmesi ve ölçülebilmesi nedeni ile arama motorları da en çok yazı türü içerikleri önemsemektedir.

Seo Dostu İçerik Hazırlamak

Seo dostu içerik hazırlamak aslında çok zor bir iş değildir. Hemen hemen herkes rahatlıkla seo dostu içerik hazırlayabilir. Seo dostu içerik, arama motorlarının içeriğini nasıl okuyacaklarını, nasıl yorumlayacaklarını, aramalarda kullanıcılara hangi durumlarda sunulması gerektiğini, arama motorlarının içeriklerde aradıklarını bilerek bu kriterleri yerine getiren, resimler ve videolar gibi yazıyı destekleyici öğelerle kombine adilmiş, ağırlıklı olarak yazıdan oluşan ve dikkatlice yazılmış zengin içeriklerdir.

Fakat unutulmamalıdır ki içeriklerimizi hazırlarken arama motorları için değil de insanlar için hazırlamalıyız.

İçeriklerimizi Arama Motorları İçin mi? İnsanlar İçin mi Hazırlamalıyız?

Az önce de bahsettiğimiz gibi web siteniz için bir içerik hazırlarken hazırladığımız içeriği arama motorları için değil de insanlar için hazırlamamız gerekmektedir. Fakat yazılarımızı hazırlarken seo tekniklerini kullanmayı unutmamalıyız.

Bu güne kadar yaptığımız araştırmalarda seo dostu içerik kavramını genellikle anahtar kelimelerin yoğunluğu ve nerelerde kullanılması ile ilgili bilgilere fazlasıyla rastladık. Tüm bu bilgilerde işin en önemli noktası olan kullanıcı unutulmuş durumda. Bu sayede yazı yazanlar artık hazırladıkları yazıları sadece arama motorları için yazmaya başlamış durumdadır.

Bir yazı hazırlarken kendimize sormamız gereken şey bu yazıyı kim için neden yazıyorum? olmalıdır. Yazdığımız bir yazı için ilk amacımız bu yazıyı okuyucuya ulaştırmak olduğundan arama motorları sadece bir araç olarak kullanılmalıdır. Bu aracı ise en doğru şekilde kullanmalıyız.

Hazırlayacağımız bir yazı için arama motorlarının iyi okuyabilmesini sağlayacak bir teknik mi yoksa okuyucularımız için mi bir teknik kullanmamız gerektiği arasında kararsız kalırsak, önceliğimiz her zaman okuyucularımız olmalıdır. Bilindiği gibi Google başta olmak üzere tüm arama motorları hazırlanan içeriklerin okuyucular için olması gerektiğini her zaman bizlere vurgulamaktadırlar. Bunun nedeni ise içeriğinize ulaşan kişilerin sadece bizlerin değil aynı zamanda arama motorlarının da ziyaretçileri olmasıdır. Bizler ziyaretçilerimiz için ne kadar yararlı içerikler oluşturursak arama motorları da ziyaretçilerini doğru ve kaliteli içeriklere ulaştırmış olacaklardır.

Eğer kullanıcılar bir arama motoru üzerinden ulaştıkları içerikleri sürekli olarak faydasız ve gereksiz içerik olarak bulmaya başlarlar ise arama yaptıkları arama motorunun da faydasız olduğunu düşüneceklerdir. Bu sayede o arama motorunu kullanmamaya başlayacaklar ve arama motoru da kullanıcı kaybedecektir.

Sürekli Olarak Arama Motorları İçin İçerik Üretmek

Tüm dünyanın kullandığı ve arama motoru denildiğinde ilk akla gelen Google üzerinde herkes arama sorgularında üst sıralarda olmak ister. Durum bu iken Google'ın web sitesi yöneticilerinden ne beklediğini tam olarak anlamak gerekmektedir. Google web sitelerini ve içeriklerini doğru analiz edebilmek için Analytics servisini web sitesi yöneticilerinin hizmetine sunmuş durumdadır. Arama sonuçlarında bir web sitesinin üst sıralarda çıkması konusunda Analytics oldukça önemlidir. Hakkında bilgi alınabilen siteler çok daha önemlidir. Hakkında bilgi alınamayan sitelerin arama sonuçlarında nereye konacağını bilmek ve belirlemek zordur.

Fakat unutmamalıyız ki Google Analytics servisi web sitelerinin içeriğini incelemek için değil de insanların bu web sitesindeki eylemlerini incelemek içindir. Her zaman belirtildiği gibi Google için en önemli nokta insanların eylemleridir. Kullanıcıların web sitesi üzerinde yaptığı her eylem web sitesi için bir istatistik oluşturur ve bu istatistikler sayesinde web sitesi içeriklerinin değerini belirlemeye yararlar.

Hazırladığınız yazıları sadece arama motorları için yazarsanız yani okuyucularınızı memnun etmek yerine arama motorlarını memnun etmeye çalışırsanız, sürekli anahtar kelimeleri kullanarak arama motorlarının botlarının beğenisini kazanmaya çalışırsanız okuyucularınız içerikleriniz üzerinde kötü istatistikler oluşturmaya başlamasına neden olursunuz.

Sizlerde bir bilgiye ulaşmak için arama motorları üzerinde yaptığınız aramalarda kaşınıza çıkan sayfaların bazılarının boş ve işe yaramaz bilgiler ile dolu olduğunu ve sadece robotların içeriği kaydetsin diye içerik oluşturulduğunu fark etmişsinizdir. Bu şekilde oluşturulmuş bir web sayfası ile karşılaştığınızda yaptığınız şey büyük ihtimal ile sayfadan hemen çıkmak olmuştur.

İnsanlarda beğenmedikleri ve gereksiz içerik barındıran sayfalar ile karşılaştıklarında aynı tepkiyi gösteririler. Böyle bir durumda web sitesinin istatistikleri olumsuz olarak etkilenmeye başlar ve sayfada kalma süresi düşer, hemen çıkma oranı artar, web sitesi üzerindeki sayfa geçiş sayıları düşer ve sayfaya gelen okuyucuların ortaya çıkardığı bu olumsuz istatistik nedeni ile web sitesi için seçilen anahtar kelime tutarsızlığı oluşur.

Bu şekilde olumsuz istatistikler ortaya çıkaran bir web sitesi arama sonuçlarında gerilere düşmeye başlar ve bir süre sonra da ziyaretçilerin göremeyeceği kadar alt sayfalarda kendine yer bulur.

0 yorum:

Yorum Gönder

© 2013 iPRESS. All rights resevered. Designed by Templateism