9 Temmuz 2014

Site Haritası Oluştururken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kaliteli ve iyi bir site için sitemap (site haritası) arama motoru optimizasyonunun ayrılmaz bir parçasıdır. Arama motorları site sahipleri yerine geliştirdikleri algoritmalar ile yaptıkları taramalara güvenirler. Sitemap yani site haritası internet sitesi içeriğinde bulunan her şeyi arama motorlarının rahatlıkla taraması ve algılaması için oldukça basit bir yol sunar. Bu yüzden bir çok içerik kontrol sistemi kendi içinde barındırdığı yada harici eklentiler ile site haritası oluşturmak için site sahiplerine destek olmaktadır. İnternet üzerinde site haritası oluşturabileceğiniz bir çok ücretsiz uygulama bulunmaktadır. Fakat kaliteli bir site haritası oluşturmak istiyorsanız aklınızda bulunması gereken bazı en iyi site haritası oluşturma uygulamaları bulunmaktadır.

Sitemap.org ile protokollerinin belirlendiği ve günümüzde yaygın olarak kullanılan başlıca kurallar belirlenmektedir. Ancak kendi site haritamızı oluşturacağımızda yada harici bir uygulama ile internet sitemizin site haritasını oluşturacağımızda site haritası protokolleri ile uyumlu olduğundan emin olmamız gerekmektedir.

Site haritası oluşturmak için gerekli kurallar:

  • Site içeriğinde bulunan bağlantılar maksimum 50.000 ve sıkıştırılmamış hali ile 10MB olmalıdır.
  • İnternet sitesi için oluşturulan site haritası bağlantılarının düzgün olarak kodlanması gerekmektedir.
  • Sitenizin tüm URL'lerinin tam bir anlık görüntü oluşturabilmesi için XML dosyalarını site haritası içinde kullanabilirsiniz.
  • Site haritası özelliklerini ve RSS özelliklerini kullanın.

Günümüzde internet siteleri içerisinde milyonlarca URL barındırıyor olabilir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi her bir site haritası için 50.000 bağlantıdan fazla URL bulundurulabilir. Böyle bir durumda ise birden çok site haritasını birbirine bağlayan bir düzün dosyası oluşturmak gerekmektedir. Ancak bu dizin dosyasını arama motorları tamamen indekslemeyebilir. Bu yüzden en çok alakalı olan ve kullanışlı olan URL'lerinizi bu dizin dosyanızda toplamak faydalı olacaktır.

Fazla büyük olan site haritaları için en büyük sorun, arama motorlarının bu site haritalarını her gün indirmek için ayırdıkları zaman ve bu bağlantıları her an tam olarak keşfetmelerinin zor olduğudur. Arama motorları bir kaç dakika yada bir kaç saniye içinde tüm web sitelerinin site haritalarını indiremezler. İndirdikleri dizinleri zaman içinde tararlar ve sonrasında o web sitesi için site haritasının indirildiğini işaretlerler. Web sitenizde yayınladığınız bazı yazıların hemen indeks almamasının nedenleri arasında bu durumda bulunmaktadır.

Web siteleri için site haritaları fazlasıyla önemlidir. Arama motoru optimizasyonu çalışmalarında internet siteniz için en iyi site haritasını oluşturmak en başta gelir. Site haritası oluştururken ise dikkat edilmesi gereken noktalara dikkat edildiğinde internet siteniz için en iyi site haritasını oluşturmuş ve arama motorlarının sitenizi çok daha hızlı tanımasına yardımcı olmuş olursunuz.

0 yorum:

Yorum Gönder

© 2013 iPRESS. All rights resevered. Designed by Templateism