1 Temmuz 2014

Makale Pazarlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Makale pazarlama en etkili pazarlama teknikleri arasında yer alması nedeniyle bir çok büyük firmanın kullandığı bir pazarlama tekniğidir. Pazarlama tekniği ile bir makale hazırlamadan önce hedef kitlenizin beklentilerini, arama doğru belirlemek için yapılan çalışmaların ardından kullanıcılara beklediklerini verebilecek bilgiler içeren bir makale hazırlamak gerekmektedir. Bu sayede hedef kitlesine doğru ve hızlı bir şekilde ulaşmış olursunuz.

Verilen hizmet yada insanlara sunulan ürünlerin tanıtımı ve pazarlaması için en etkili yollardan biri makale pazarlama yöntemidir. Makalenizi hazırlarken makaleniz için yazılan her bilginin referans olarak kabul edileceğini düşünmeliyiz. Bu şekilde referans olarak kabul edilen yazının içeriği kullanıcılara bilgi vermelidir. Bilgi verilen makale hem hedef kitleye çok daha fazla ulaşacak ve hedeflediğiniz pazarlama işlemini de kolayca yapmış olacaktır.

Sunulan hizmet yada insanlara sunulan ürünler için hazırlanacak olan makaleleri hazırlarken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bu noktaları şu şekilde yapılması gerekenler yada yapılmaması gerekenler olarak ikiye ayırıp anlatmak gerekirse;

Yapılmaması Gerekenler

  1. Hazırlanan reklam metinleri incelendiğinde pazarlanmaya çalışılan ürünlerin, üreticileri tarafından yada bir kişi tarafından oluşturulurken süslü cümleler ile oluşturulduğunu görürüz. Hazırlanan bu reklam metinlerinde en iyi, en kaliteli gibi bir çok terim bulunduğu gibi çok iddialı cümleler de yer almaktadır. Biraz yapılabilecek bir araştırma ile küçük firmaların kalitesiz ürünleri için dahi bu tarz metinler ile reklam yaptıkları görülmektedir. Makale pazarlama yöntemi bu tarz bir metnin içeriğinde bulunmasına olanak sağlamamaktadır. Makale pazarlamada kullanılan metinlerin içerisinde neden-sonuç ilişkisi olduğundan insanlar ihtiyaçlarının karşılanıp karşılanmayacağını öğrenmeye çalışırlar. Makale pazarlama ile bir hizmeti yada ürünü pazarlamak istiyorsanız hazırlayacağınız makale de tanıtım odaklı olmak yerine bilgilendirme odaklı olmayı tercih edin.
  2. Makale pazarlaması dendiğinde bir çok kişi konuyu çok yanlış anlayarak, ürünün yada hizmetin kendi resmi sitesinde üzerinden bunu yapabileceğini düşünmektedir. Halbuki verilen bilginin güvenilirliği açısından, ürünün ya da hizmetin tanıtımını yapan makalelerin başka platformlarda yayınlanması önemlidir. Başka platformlarda sunulan bilgilerin sonucunda bu bilgi üzerinden ürünün yada hizmetin sunulduğu platforma erişim sağlanması gerekir. Ürünün yada hizmetin resmi sitesinde yayınlanan makaleler sadece kullanıcıyı o siteye çekmek amacıyla hazırlanmış olduğunu gösterecektir. Başka web siteleri ya da platformlarda yayınlanan makaleler ise bilgi verici ve tavsiye edici olarak görüleceğinden çok daha etkili olacaktır.
  3. Alanınız dışında makaleler hazırlamaktan kaçının. Kozmetik alanında faaliyet gösteren bir web sitesi yada firma ise ulaşacakları hedef kitlenin bayanlar olması gerekmektedir. Bu tür biz hizmet ve ya ürün sunan bir firmanın makyaj yaparken dikkat edilmesi gerekenler  yada hangi kozmetik ürünü daha iyidir gibi konularda hazırlanmış makaleleri hazırlaması çok daha etkili olacaktır. Bu tür bir firmanın tanıtım yazısı için hafta sonu nereye gidilmeli gibi bir konu üzerine hazırlanmış bir makale ile hedef kitlesine ulaşması beklenemez.
  4. Kendi web siteniz üzerinden daha önce yayınlamış olduğunuz bir makaleyi rewrite yöntemi ile yeniden özgünleştirerek tekrar yayınlamayın. Böyle bir durum ile karşılaşan kullanıcılar konu hakkında verelebileceğiniz yeni ve başka bir bilgiye sahip olmadığınızı düşünecektir. Kendini tekrar eden yazılar arama motorları içinde hiç bir değere sahip olmayan yazılar olarak görülmektedir.

Yapılması Gereken

  1. Bir ürünü, hizmeti ve ya bir firmayı tanıtmak için hazırlıklar yaparken, tanıtımı yapacağınız konu ile alakalı en çok merak edilen soruları ve kullanıcıların beklentilerini belirleyerek hazırlayacağınız makaleyi bu bilgiler doğrultusunda hazırlayın. Günümüzde teknolojinin sürekli olarak yenilenmesi nedeni ile kullanıcıların satın alma eğilimleri de değiştiğinden, kullanıcılar için ürün ya da hizmet hakkında gelişmiş bilgiler, öneriler ve ürün ya da hizmet hakkında yapılan yorumlar daha çok ön plana çıkmıştır. Bu gelişmeleri takip ederek hazırlanan tanıtım yazılarında hedeflerinize ulaşmak çok daha kolay hale gelecektir.
  2. Hizmet sunduğunuz bir alan üzerine bilgilendirici bir makaleler hazırlayarak bu makaleleri etkili kullanabilmek adına diğer platformlarda yayınlayın. Hazırlamış olduğunuz makalelerin altına sizi tanıtabilecek bir tanıtım alanı ekleyin ve buradan web sitenize link verin. Bu sayede potansiyel müşterilerinize rahatlıkla ulaşabilecek ve sunduğunuz ürün ya da hizmetin tanıtımını çok daha etkili yapmış olacaksınız.
  3. Eğer birden çok konu üzerine faaliyet gösteren bir firma için tanıtım yazısı hazırlıyorsanız bir çok profil oluşturarak bu makaleleri hazırlayabilirsiniz. Hakkında makaleler hazırlamak istediğiniz konuları bölümlere ayırın ve bu bölümlerde sunulan hizmet ve ya ürünler için yapılan çalışmalarınızı ön plana çıkaracak şekilde makaleler hazırlayabilirsiniz. Farklı konularda hazırlanan makaleler için farklı yazarların olması oldukça doğaldır ve bu yazarlar için yazının altında bilgilendirici ve tanıtıcı bir alan ekleyerek kişisel site adreslerine link verebilirsiniz. Bu sayede kullanıcılar tavsiye edilen kişinin sitesi üzerinden bu kişiye ulaşarak daha detaylı bilgiler alabileceklerini düşünürler.
  4. Sahip olduğunuz bilgileri kullanıcılar ile paylaşmaktan çekinmeyin. Karşınızda gerçek bir kişi varmış gibi hareket eder ve hazırladığınız makalelerde bu durumu göz önüne alarak bilgiler sunarsanız yazınızı okuyacak her kişi potansiyel bir müşteri haline gelebilecektir.

Faaliyetlerinizi sürdürdüğünüz alanda iyi yerlere gelebilmek için rekabetin çok büyük olduğu bu dünya da başarılı olmanız gerekmektedir. İnsanlara sunduğunuz hizmet ya da ürünün farkını ortaya koyarak ve bu farkı da en doğru şekilde bilgiler ile insanlara sunarsanız belirlediğiniz hedeflere ulaşmak konusunda emin adımlar ile ilerlediğinizi göreceksiniz. Sizinle aynı alanda faaliyet gösteren diğer firmalar ile rekabetinizde onları geride bırakmak için kullanabileceğiniz en etkili yöntemlerden biride makale pazarlama yöntemidir. Makale pazarlama yöntemi doğru olarak kullanıldığında işleriniz için ne kadar etkili olduğunu ve kattığı değeri fark ederek hedeflediğiniz yere emin adımlar ile ilerleyebileceksiniz.

0 yorum:

Yorum Gönder

© 2013 iPRESS. All rights resevered. Designed by Templateism