14 Temmuz 2014

3 Temel Yotube Seo Çalışması

Bir çok kişi için Youtube'un Google'dan sonra en büyük arama motoru olarak görüldüğünü öğrenmek büyük bir süpriz olabilir. Fakat bu gerçek bir durumdur. Bakıldığında Youtube, Bing ve Yahoo'dan daha büyük bir arama motorudur.

Youtube marka tanıtımları için büyük bir fırsat sunmaktadır. Youtube üzerinden oluşturulacak bir video kanalı ile oluşturulan videolar kullanıcılara sunulabilir. Bu video kanalı sayesinde marka tanınmışlığı ve internet sitesi için büyük bir trafik sağlanmış olacaktır.

Youtube video kanalı için eklediğiniz videolar üzerinde yapılması gereken başlıca seo çalışmaları şunlardır.

Optimize Edilmiş Video Başlığı

Videolar için seo uyumlu başlık belirlemek önemlidir. Yazdığımız yazılar için seo uyumlu başlık belirlemek ile aynı durum videolar içinde geçerlidir. Kullanıcıların yaptıkları aramalarda kullanabilecekleri anahtar kelimelerin başlık içinde geçmesi videomuzun arama sonuçlarında daha üst sıralarda gösterilmesini sağlayacaktır. Fakat kullanıcıları etkilemek için başlıklar hazırlamak yerine videomuzu daha iyi ifade edecek başlıklar kullanmak gerekir. Videomuz ile alakasız fakat kullanıcıyı etkileyecek başlığa sahip bir video kullanıcıları yanıltacağından kullanıcılar bu video sayesinde kanalımız hakkında kötü düşüncelere kapılacak ve video kanalımızı bir daha ziyaret etmeyeceklerdir.

Video açıklamalarına Web Sitenizin Linkini Ekleyin

Bir web siteniz var ise Youtube video kanalı sayesinde web sitenize yüksek miktarda trafik sağlayabilirisiniz. Kanalınız için eklediğiniz videoların açıklama bölümlerine videonuzun kısa bir açıklamasını yazabilirsiniz. Bu açıklama içerisinde internet sitenizin URL'sini ekleyebilir ve kullanıcıların daha fazla bilgiyi web sitenizden edinebileceklerini belirtebilirsiniz.

Çalma Listesi Oluşturun

Kanalınıza yüklediğiniz videoları içerisinde birbiri ile alakalı olan videoları bir listede toparlayabilirsiniz. Bu çalma listesi Yotube aramalarında size bir fark yaratacaktır.Ayrıca çalma listeleriniz Google tarafından da kullanılacağını düşündüğümüzde listenizde bulunan videolar ile ilgili anahtar kelimeler üzerinde listenize bir başlık ve açıklama girmek size olumlu bir etki sağlayacaktır.

Henüz bir Youtube kanalınız yok ise bir an önce web siteniz için bir video kanalı oluşturmalısınız. Kullanıcılar araştırdıkları konuyu görsel olarak görmeyi severler. Kullanıcılarınıza hem yazı hem de görsel olarak bilgi sunduğunuzda onlarda olumlu etkiler bırakacaksınızdır. Youtube videoları üzerine yapılabilecek seo çalışmaları adına önerileriniz var ise yorum yazarak paylaşabilirsiniz.

0 yorum:

Yorum Gönder

© 2013 iPRESS. All rights resevered. Designed by Templateism