9 Haziran 2014

Web Siteleri Hakkında Bütün Bilgiler Nasıl Öğrenilir?


Herhangi bir web sitesi içeriğinde bir hakkımızda yada iletişim sayfası yoksa site sahibi hakkında bilgi edinmek yada site sahibi ile iletişime geçmek oldukça zor bir durum haline gelir. Bu gibi durumlarda yada istediğiniz bir web sitesinin hangi host firmasında barındırıldığını, sitenin hangi reklam ağları ile çalıştığını yada kullandığı içerik kontrol yönteminin ne olduğunu öğrenebilmek mümkündür.

Web sitesi hakkında tüm bilgileri öğrenebilirsiniz. Sizin için oldukça başarılı olan bir web sitesinin kullandığı yöntemler hakkında bilgi sahibi olabilir ve de bu yöntemleri sizde sitenizde uygulamaya başlayabilirsiniz.

Bir web sitesi hakkında bütün bilgileri nasıl öğrenebiliriz? sorusuna cevap bulabilmek için yapabileceğimiz araştırmalardan bazıları hakkında bilgi vermeye başlayabiliriz.

BİR WEB SİTESİ SAHİBİ HAKKINDA BİLGİLERİ NASIL BULURUZ?

Bir web sitesinin alan adını almaya karar verdiniz ve alan adı sahibi ile iletişime geçmek istediğimizde alan adına sahip olan kişinin bilgilerini bulmak isteriz. Bu durumda bize yardım edebilecek bir site olan www.who.is alan adı sahibi ile iletişime geçebilmemiz için gerekli bilgileri bulabileceğimiz bir sitedir. Ücretsiz ve evrensel bir hizmet sunan who.is bize alan adı sahibi hakkında genişletilmiş bilgileri (alan adı sahibinin sahip olduğu diğer alan adları gibi ) bulabilme imkanı da sunmaktadır.

WEB SİTESİNİN BARINDIRILDIĞI HOST FİRMASINI ÖĞRENME

Bazı durumlarda bir web sitesinin barındırıldığı host firmasını öğrenmek isteyebiliriz. Örnek vermek gerekirse; DMCA şikayeti yada kullandığı host firmasının kaliteli olduğunu düşündüğümüz durumlar gibi durumlarda herhangi bir web sitesinin barındırıldığı host firmasını öğrenmek isteyebiliriz.

Bu bilgileri elde edebilmek için ücretsiz hizmet sunan www.whoishostingthis.com sitesini ziyaret edebiliriz. Arama kutusuna istediğimiz bir web sitesinin URL'sini girerek arama yaptığımızda bize bu sitenin hangi host firmasında barındırıldığını gösterecektir.

Ayrıca ücretsiz olarak kullanabileceğiniz www.myip.ms istediğiniz bir web sitesi için kapsamlı bir raporu bizlere sunar. Arama kutusuna istediğimiz bir web site URL's girip aradığımızda bu web sitesinin DNS bilgilerini, fiziksel konumunu, ip değişiklikleri, barındırıldığı host firması gibi bir çok bilgiyi bize sunacaktır.

WEB SİTESİ HAKKINDA TEKNİK BİLGİLERİ ÖĞRENME

Sizin web sitenize rakip olduğunu düşündüğünüz bir web sitesinin hangi reklam ağlarını kullandığını yada hangi teknolojileri kullandığını öğrenebilirsiniz. www.builtwith.com sitesini kullanarak istediğiniz bir sitenin tüm teknolojik bilgilerini öğrenebilirsiniz. Herhangi bir web sitesinin hangi reklam ağlarını kullandığını, site içerisinde kullanılan javascript gibi diller arasında neler kullandığını, hangi içerik kontrol sistemini kullandığı gibi bir çok bilgiye ulaşabilirsiniz.

Eğer sizin sitenize rakip olduğunu düşündüğünüz bir web sitesi varsa bu site hakkında kapsamlı bir araştırma yapmak isteyebilirsiniz. İstediğiniz bir web sitesi için anahtar kelimeler için arama trafiği gibi trafik analizlerini, ziyaretçi sayıları gibi bir çok analizi www.semrush.com sitesi üzerinden gelişmiş bir analiz yapabiliriz.

Rakip siteler hakkında bilgi sahibi olmamız gerekebileceği durumlar vardır. Rakiplerimizi iyi analiz etmek onlarla yarışabilmemiz için oldukça etkili olacaktır. Web siteleri hakkında bütün bilgileri edinebileceğiniz bir kaç yöntemi açıklamaya çalıştım. Sizlerinde kullandığı farklı yöntemler var ise bizimle paylaşabilirsiniz.

1 yorum:

© 2013 iPRESS. All rights resevered. Designed by Templateism