6 Haziran 2014

Etkili Google Aramaları Yapmanın 7 Yolu

İnternette herhangi bir şey ararken kullandığımız arama motorları aradığımız bir konu hakkında internette bulunan tüm konulara en hızlı şekilde ulaşmamızı sağlarlar. Arama motorları arasında dünyanın en büyüğü sayılan Google ilk akla gelen arama motorudur. Peki günde defalarca kez arama yaptığımız Google'ı ne kadar iyi kullanabiliyoruz?
Google ile arama yaptığımızda ulaşmak istediğimiz sonuçlara en hızlı ve doğru şekilde ulaşabilmemiz için gerekli bir kaç küçük ayrıntı vardır. Yaptığımız aramalarda bize zaman ve kolaylık sağlayacak bir kaç küçük ayrıntıyı açıklayalım.

1- İLGİLİ KELİMELER

İnternet üzerinde aradığımız bir şey var fakat bulamıyorsunuz. Bu durumda yapmanız gereken aradığının şeyin eşanlamlı kelimelerini aramak olacaktır. Bu durumda ise bir çok eş anlamlı kelime aklınıza gelebilir. Her birini tek tek aramak size oldukça uzun bir zaman kaybı yaratabilir. Bu kadar zaman harcamadan arama yapmanın bir yolu bulunuyor. Aradığınız herhangi bir kelimenin ve tüm eşanlamlı kelimelerin hepsini bir defada aratabilir ve sonuçların sıralanmasını sağlayabilirisiniz. Bu işlemi yapmak için aramak istediğiniz kelimeden önce ( ~ ) karakterini ekleyerek arama yapabilirsiniz.

2- DOSYA TÜRÜNE GÖRE

Eğer bir araştırma konunuz gibi konularda bilgi toplamak için başkalarının yazmış olduğu belgelere, dokümanlara ulaşmaya çalışıyorsanız. İnternet üzerinde bulunan ve ulaşmak istediğiniz belgelere ulaşabilmek için yapmanız gereken tek şey ulaşmak istediğiniz dosya türünü (.ppt veya .doc ) yazmaktır. Belirli bir dosya türü üzerinde arama yapmak için arama sorgusunun sonuna ( filetype:PPT ) yazarak istediğiniz dosya türlerinin size gösterilmesini sağlayabilirisiniz.

3- FİYAT ARALIĞI İLE ARAMA

Bir ürün arıyorsunuz fakat sizin belirlediğiniz fiyat aralığında satışını yapan sitelere ulaşmak istiyorsunuz. Bu işlem için aradığınız ürünün hemen sonuna istediğiniz fiyat aralığını aralarında ( .. ) olarak şekilde yazmanız yeterli olacaktır.
Örnek: Buzdolabı 200 tl .. 3000 tl
Aynı yöntemi  belirli tarihler arasında yayınlanmış makaleler içinde uygulayabiliriz. Bu işlem için yapmamız gereken aynı şekilde fiyat yerine tarih yazmak olacaktır.

4- BOŞLUKLARI DOLDUR

Bir şarkı sözü yada bir cümlenin tamamı hatırlamakta zorluk çekiyorsunuz. Arama kutusuna bunu tam olarak yazamadığınızda arama motoru size tam olarak yardımcı olamayabilir. Bunun yerine cümleyi yazıp hatırlayamadığınız yerleri değiştirin. Bu işlem ile arama motoru değiştirdiğiniz yerleri boş olarak kabul edecektir ve size en uygun cevabı bulmaya çalışacaktır.

5- BAŞLIKLARDA ARAMA

arama motoru üzerinde arama yaptığınız anahtar kelimenin sadece yazı başlığında geçtiği arama sonuçlarına ulaşmak isteyebiliriz. Aradığımız anahtar kelimenin sadece yazı başlığında geçen sonuçlarını aramak istiyorsak yapmamız gereken şey arama kutusuna arama yapmak istediğimiz anahtar kelimeden önce " intitle: " yazmak olacaktır. Örnek olarak intitle:blogger diye bir arama yaparsak yazı başlıklarında Blogger geçen sonuçlar karşımıza çıkacaktır.

6- SİTE ARAMASI

Belirli bir sitenin tüm yazılarını aramak istersek bu yöntem oldukça kullanışlıdır. Belirli bir sitenin arama motoru üzerinde indexlenmiş tüm yazılarını bu şekilde bulabiliriz. Bu işlem için aramak istediğimiz site URL'sinin hemen önüne " site: " yazmamız yeterli olacaktır.

7-KESİN ARAMA

Herhangi bir metinden bir alıntının asıl kaynağını aramak istiyorsunuz. Google size yakın sonuçları gösterecektir. Fakat biz doğrudan asıl kaynağa ulaşmak istiyor olabiliriz. Bunu yapabilmek için aramak istediğimiz metini tırnak içinde yazabiliriz. Bu sayede aradığımız metnin tamamının hangi makalede geçtiğini bulabiliriz.

Google ile daha etkili aramalar ve direk sonuçlar elde etmek için kullanabileceğiniz bazı ip uçlarından bazıları bunlardır. Sizlerinde Google aramalarında kullandığınız farklı ipuçları bulunuyorsa bizlerle paylaşabilirsiniz.

0 yorum:

Yorum Gönder

© 2013 iPRESS. All rights resevered. Designed by Templateism