20 Haziran 2014

Bir Affiliate Programına Katılırken Dikkat Edilmesi Gereken 10 Altın Kural

Affiliate marketing yani satış ortaklığı sistemi internet üzerinden para kazanmak isteyen herkesin rahatlıkla uygulayabileceği ve zaman içinde ciddi kazançlar elde edebileceği bir sistem. Öyle her yerde anlatıldığı gibi bir gece de büyük paralar kazanmak hiçbir sistemde mümkün değildir. Kazanılamaz da denemez. Fakat her işte olduğu gibi affiliate marketing (satış ortaklığı) sisteminde de emek harcamak gerekir. Ne kadar çok emek harcarsanız o kadar çok kazanç elde edebilirsiniz. Satış ortaklığı sistemi ile elde edeceğiniz kazanç çalışma oranınız ile doğru orantılı bir şekilde ilerleyecektir.

İnternetten para kazanmak isteyen herkesin mutlaka kullandığı ve güzel kazançlar elde ettiği bir sistem olan satış ortaklığı sistemi, belirli platformlar üzerinden yapılan ve sizlerin ürün sahibi ile alıcı arasında aracılık yaptığınız bir kazanç sistemidir. Alıcılar yani müşterilere ürünü tavsiye edersiniz ya da ürün hakkında geniş bilgi verirsiniz ve müşteriler ürünü almaya karar verirler. Sizin sayeniz de satılan her bir ürün için ise sizde ürün sahibinin belirlediği oranda her ürünün fiyatı üzerinden pay alırsınız.

Fakat internet üzerinde satış ortaklığı yapılabilen çok fazla ürün oluşmaya başlamış durumda. Satış ortağı olmak isteyeceğiniz ürün yada ürünler hakkında satış ortağı olmadan bir araştırma yapmak faydalı olacaktır. Bir ürüne satış ortağı olmadan önce dikkat edilmesi gerekenleri belirtmek gerekirse;

  1. Bir ürün için satış ortağı olmadan önce dikkat edilmesi gerekenlerin en başında insanların satın alacağına inandığınız ve bu ürünü satmanın size zevk vereceğine inandığınız ürünler için satış ortağı olabilmeniz olacaktır. Bu ürünler dijital yada fiziksel olsun kullanıcıların memnuniyeti göz önünde bulundurularak ürün seçimi yapılmalıdır.
  2. Satış ortağı olmak isteyeceğiniz ürün web sitenizin içeriği ile uyumlu olmalıdır. Eğer web siteniz üzerinden satış ortağı olduğunuz ürün için satış gerçekleştirmek istiyorsanız bu ürün web sitenizin içeriği sağlık ise araba ürünleri için satış ortağı olmanız, satış otağı olduğunuz ürünün satılmasını olumsuz yönde etkileyecektir.
  3. Satış ortağı olmak istediğiniz ürün için dikkat etmeniz gereken önemli bir noktada satışını yaptığınız üründen ne kadar komisyon alacağınız olmalıdır. Sizin kar oranlarınızı direk etkileyeceğinden bu konuda hassas davranmanız gerekmektedir. Fakat bu durum sizin uyguladığınız satış stratejilerinize göre değişiklik gösterebilir. Fakat genel olarak düşünüldüğünde yaptığınız çalışmalara ve emeğinize değecek bir komisyon oranı olan ürün seçmek önemli bir konudur.
  4. Satış ortaklığı sistemine katılacağınız bir platformun size ne zaman ödeme yapacağı önemli bir konudur. Bazı platformlar size ödeme yapmak için belirli bir sayıda ürün satışını gerçekleştirmenizi beklerken bazıları ise satışını yaptığınız ürünlerden kazandığını komisyonların belirli bir alt limite gelmesi beklerler. Bu alt limit genellikle 50TL ile 100 TL arasında değişmektedir. Bu yüzden çalışacağınız satış ortaklığı programlarını seçerken ödeme konusunu dikkatlice araştırmak gerekmektedir.
  5. Satış ortağı olacağınız ürünün bulunduğu siteyi iyi analiz etmelisiniz. Ürünün resmi sitenin kendi ürününün satışını ne kadar gerçekleştirebildiği önemli bir konudur. Ürünün resmi sayfası kendi ürününü satmakta zorlanıyorsa sizinde bu ürünü satmanız zor olacaktır. Elbette ki henüz keşfedilmemiş bir ürünü bulursanız, ürün sahibi kendini ürününü satamasa da siz bu ürün üzerinden oldukça büyük bir kazanç elde edebilirsiniz.
  6. Satış ortağı olduğunuz ürünün ve bu ürünün satışını yapan ürünün resmi sitesinin istatistikleri sizinde satış ortağı olduğunuz ürünler ve ilerleyeceğiniz yol ile ilgili size büyük ve önemli bilgiler verecektir. İnternet üzerinde ücretsiz hizmet veren çeşitli analiz ve istatistik siteleri bulunmaktadır. Bu siteler yardımı ile hem satış ortağı olduğunuz ürünün hem de bu ürünün resmi sitesinin analizini ve istatistiklerini öğrenebilir ve bu istatistikleri kullanarak satış ortağı olduğunuz ürünü daha yakından tanımış olursunuz.
  7. Kaliteli bir teknik alt yapıya sahip kaliteli bir ortaklık takip sistemi kullanan programları tercih etmeliyiz. Dönüşümleri anlık ve gerçek zamanlı olarak takip edebilmek önemli bir noktadır. Tek bir ürün için ortaklık yaptığınızda bu ürün ile ilgili istatistikleri takip edebilirsiniz fakat bir kaç ürün için ortaklık yaptığınızda tüm ürünlerin istatistiklerini doğru bir şekilde tutmak zorlaşacaktır. Kaliteli bir ortaklık takip sistemi kullanan programları tercih etmek tamda bu noktada işinize yaracaktır. Hangi ürün için yaptığınız hangi çalışma başarılı olmuş hangi çalışmanız başarısız olmuş rahatlıkla görebilmelisiniz.
  8. ClickBank, Amazon, Ebay gibi büyük firmaları ürün sahibini önemsediği kadar satış ortaklarını da önemserler. Bu tarz sistemlere kayıt olduğunuzda ortaklık programları şartları için pek fazla endişe etmenize gerek kalmaz. Bazı satış ortaklığı programları ortaklarının ürünlerini satacakları sayfaları ve ürünler için oluşturdukları tanıtım yazıları için belirli şartlar ortaya koyarlar. Bir çok satış ortaklığı programı ürün için hazırladığınız tanıtım yazılarına müdahale etmez fakat küçük bir kısım bile olsa bazı satış ortaklığı programları ürünün tanıtım yazısını önceden kontrol etmek isterler. Bu neden ile satış ortaklığı programlarına katılırken şartları gözden geçirmek faydalı olacaktır.
  9. Ürün için satış ortağı olmaya karar verdiğiniz kişi yada kurumların sizlere ne kadar destek verecekleri önemli bir noktadır. Bütün ortaklık programları sizlere destek vermezken bazıları size destek vermek konusunda çok istekli olur. Sizlere destek vermek konusunda istekli olmalarının nedeni ise; size ne kadar yardımcı olurlarsa siz de satış kampanyalarınız ile onların ürünlerini o kadar çok satarsınız. Bu sayede her iki tarafta daha çok ürün satacağından daha çok kazanç sağlamış olacaktır.
  10. Satış ortağı olduğunuz ürün için satış yapacağınız dil ve hedeflediğiniz coğrafya elde edeceğiniz kazançları doğrudan etkileyecektir. Türkiye'de bir ürünü satmak istediğinizde yaşayan 80 milyon kişi sizin hedefinizde olabilecekken İngilizce içerikli bir sitede yapacağınız satış için milyarlarca potansiyel müşteriniz olacaktır.

Satış ortaklığı sistemi ile oldukça yüksek kazançlar elde edebilirsiniz. Fakat bu sizin çalışmalarınıza ve en önemlisi katılacağınız satış ortaklığı sistemine bağlıdır. Doğru ürünü doğru satış ortaklığı programını kullanarak satış yapmak size her zaman daha fazla kazanç sağlama imkanı sunacaktır.

0 yorum:

Yorum Gönder

© 2013 iPRESS. All rights resevered. Designed by Templateism