3 Mayıs 2014

Sosyal Medya İle Kişisel Marka Oluşturmanın 4 Yolu

Çok değil sadece 10 yıl kadar önce sosyal medya hakkında çoğumuzun pek bir düşüncesi yoktu. Fakat günümüzde sosyal medya olmadan neredeyse yaşayamaz olduk. Hemen her konuda insanlar her şeyi sosyal medya üzerinden takip eder durumda. Sosyal medyanın bu büyük potansiyeli sayesinde büyük yada küçük tüm işletmeler tanıtımları, reklamları gibi bir çok konuyu sosyal medya üzerinden potansiyel müşterilerine sunmayı tercih ediyorlar. Sosyal medya ile kişisel üzerinden tüm işletmeler markalarının tanınmışlığı ve güvenilirliğini sağlamak adına büyük çalışmalar yürütmektedir. Sosyal medya ile kişisel marka oluşturmak bizim elimizde olan bir durum. Küçük yada büyük işletmeler gibi kişisel markamızı oluşturabilir ve kişiler üzerinde tanınmış ve güvenilir bir kişi olarak etki bırakabiliriz.

SOSYAL MEDYA İLE NASIL KİŞİSEL MARKA OLUŞTURABİLİRİZ
Bildiğimiz gibi günümüzde en popüler ve milyonlarca kullanıcıya ulaşmış Facebook, Twitter, Linkedin gibi sosyal medya platformlardır. Güvenilir bir marka oluşturmak ve takipçiler ile hızlı bir etkileşime ulaşabilmek için oldukça etkili ve geniş bir içeriğe sahip olan bu platformlar sayesinde ister işletmemiz için ister kişisel markamızı istediğimiz gibi dünyaya tanıtabiliriz.

Takipçiler İçin İçerik Oluşturun
Sosyal medya kullanıcılarının sayısı milyarı bulduğu için ana sayfa üzerinde aynı anda onlarca yayın ana sayfada görüntülenir. Eğer takipçilerinizin dikkatini çekmeyi başaramayan bir içerik paylaştığınızda bu muhtemelen gözden kaçacaktır. Takipçilerinizin dikkatini çekmeyi başaran içeriğiniz için okunmaya değer bir şeylerin olduğunu göstermeliyiz. Daha önce Sosyal medyadan içeriğinize tıklayan ve dikkate değer olmayan bir yazı olduğunu fark eden takipçileriniz bir sonraki içeriğinize sosyal medya üzerinden tıklamak için düşünecektir.

Takipçilerinize Karşı Sessiz Kalmayın
Sosyal medyanın platformlarının tek taraflı statik bir alan olduğunu düşünmemeliyiz. Sosyal medya takipçileriniz ile etkileşim içinde olmak takipçilerinizi daha aktif olma imkanı sağlayacaktır. Takipçilerinizin sorularına cevap vermek onları önemsediğinizi ve fikirlerine önem verdiğinizi onlara gösterecektir.

Güncel Sosyal Medya Hesabı
Sosyal medya kullanıcılarının her an sizi ve sosyal medya hesaplarınızı takip ettiklerini unutmayın. Önceden planlanmış bir içerik sunma stratejinizin olması sosyal medya hesaplarınızın ve içeriklerinin güncel kalmasına yardımcı olacaktır. Düzensiz içerik girmek takipçilerinizin hangi aralıklar ile ilgilenebilecekleri içerikleri göreceklerini bilmediklerinden her an sizi takip etmek zorunda kalacaklardır. Bu durum ise takipçilerinizin sizi takip etmekten vazgeçmelerine neden olabilir.

Mobil Sosyal Medya Uygulamalarına Odaklanın
Günümüzde akıllı telefon ve tabletlerin hayatımızda fazlasıyla yer alması sonucunda internet dünyasında yer alan herkesin bu platformlara ayak uydurmak zorunluluğunu ortaya çıkmış durumdadır. Duyarlı tasarımlar ile içeriklerimizin bilgisayar ve mobil platformlarda aynı görünmesini sağlayabiliriz. Sosyal medyayı akıllı telefonumuzdan kullanarak daha hızlı ve istediğimiz anda takipçilerimiz için ilginç içerikleri onlara sunabiliriz.

Hedef Kitle
Hedef kitle her alanda olduğu gibi markamız içinde oldukça önemli bir konudur. Markamız için doğru hedef kitleye ulaşmak bize takipçilerimiz ile hızlı ve kesin bir etkileşim sağlar. Bu etkileşim sayesinde ise istediğimiz geri dönüşüm oranını yakalamış olabiliriz. Kullandığımız sosyal medya platformları arasında markamızın ulaşmasını istediğimiz kişileri filtreleyerek (yaş, cinsiyet, coğrafi konum, ilgi alanları vb.) doğru kişilere ulaşabilmemiz mümkündür. Yanlış bir hedefleme kriterleri oluşturursak markamız ile ilgisi hiç olmayan kişilere ulaşmak takipçilerimiz ile gerektiği kadar etkileşimde bulunamamamız ve bunun sonucunda ise markamız için gerekli geri dönüşümleri alamamamız anlamına gelir.

0 yorum:

Yorum Gönder

© 2013 iPRESS. All rights resevered. Designed by Templateism