26 Mayıs 2014

Mobil Uyumlu Blog Sahibi olmak İçin Pagespeed Insights

Akıllı telefonların hayatımızın tam ortasında yer almaya başladığı günden itibaren site ve blog sahipleri sitelerini mobil uyumlu hale getirmek için büyük bir çaba içerisine girdiler. Günümüzde artık mobil uyumlu bir siteye sahip olmak lüks olmaktan çıkarak zorunluluk haline gelmiş durumda. Sitemizin yada blogumuzun mobil uyumlu olmasını test edebileceğimiz bir çok araç internet üzerinde bulunmakta. Google ise bizlere Pagespeed Insights ile kullanışlı bir araç sunmakta. Sitemizin hızını ölçmek için oldukça etkili ve yeni güncellenmiş durumda. Sitemiz veya blogumuz için mobil uyum yada masa üstü uyum sağlamak adına bize büyük yardımı dokunmaktadır.

Kullanıcı deneyimlerini yüksek tutmak adına web sitelerinin açılma hızını en aza indirmek tüm site sahiplerinin ilk hedeflerinden biridir. Web sitelerimizin açılma süresinin uzaması kullanıcıların sayfamızı ziyaret etme isteğini düşüreceğinden sayfamızın açılma zamanını en aza indirmek için bir çok çalışma yaparız.


Google'ın bizlere sunduğu bir araç olarak pagespeed ile yeni ve güncel bir sayfa hızı ölçme aracını kullanabiliriz. Bu araç sayesinde sayfamızın hızını düşüren etkenleri görebilir ve çalışmalarımızı bu yönde ilerletebiliriz.

Viewport

Mobil cihazlar ile bilgisayarlar arasındaki ekran farklılıkları olduğunu aklımızdan çıkarmamalıyız. Bu yüzden sitemize bir viewport etiketini uygulamamız gerekmektedir. Yapılandırılmamış bir viewport ile mobil cihazlar üzerinde sitemiz bilgisayarlar üzerinde çalıştığı gibi çalışmaya başlayacağından sitemizin açılma hızı fazlasıyla düşük olacaktır. Ekran görüntüsü olarak ise oldukça büyük ve ekrandan taşan bir görüntü ile karşı karşıya kalabiliriz. Viewport uygulayarak sitemizi mobil ekranlara uygun hale getirerek kullanıcı deneyimlerini arttırmamız mümkün.

Font Büyüklükleri

Kullanıcılarımızın rahatlıkla okuyabilecekleri fontları kullanmaya özen göstermeliyiz. Mobil cihazlar üzerinde yazdığımız bir metini kullanıcılarımız okumak için yakınlaştırmak zorunda kalıyor ise web sayfamızın mobil uyumlu olduğunu söylemek oldukça zor bir durum. Google Pagespeed ile yazılarımızın mobil cihazlar üzerinde rahatlıkla okunup okunamadığını kontrol etmemiz mümkün.

Nesnelerin Boyutları

Masa üstü bilgisayarlar da kullandığımız fare imleci daha küçük olduğundan tıklama işlemini rahatlıkla yapabiliyoruz. Mobil cihazlar ve tabletlerde herhangi bir bağlantıya tıklamak için parmağımızı kullandığımızı unutmamalıyız. Web sayfamızda kullandığımız bağlantıların yeterince büyük olduğundan emin olmalıyız. Çünkü kullanıcılarımızın tıklamak istedikleri bağlantı yerine yanlışlıkla farklı yerlere tıklaması oldukça sinir bozucu bir hale gelebiliyor.

Eklentilerden Uzak Durmak

Akıllı telefonlar bir çok flash ve benzeri eklentiler ile çalışan uygulamalarını desteklemekte zorlandıklarından bu tarz eklentileri mobil uyumlu web sayfamız üzerinde kullanmaktan uzak durmalıyız.

Sitemizin açılma hızı kullanıcılarımızın sitemiz üzerinde ilk gözlem noktası olacağından sitemizi her platformda en hızlı şekilde açılmasını sağlamak adına çalışmalarımıza devam etmeliyiz.

0 yorum:

Yorum Gönder

© 2013 iPRESS. All rights resevered. Designed by Templateism