16 Mayıs 2014

Blogger Spam Yorumları Otomatik Olarak Engellemek


Tüm blog yada site sahipleri için büyük önem gösterilen bir konudur spam yorumlar. Yorum içerisinde istenmeyen bir kaç kelime yada bağlantı olduğunda tüm yorumu silmek bazen blog yazarına yada site sahibine zor gelebilir. Bazen de sadece istenemeyen bir bağlantı yüzünden yorum içerisinde bulunan güzel cümleleri silmek istemeyebiliriz.

Blogger alt yapısını kullanıyorsak yorumlar içinde bulunan linkleri göstermek istemiyorsak yapmamız gereken aslında oldukça basittir. Bir kaç tıklama yardımı ile yorum içerisinde bulunan bağlantılar yazımızın altındaki yorum bölümden gösterilmezler. Bunu sağlamak için Blogger Kontrol Paneli > Ayarlar > Yayınlar ve Yorumlar bölümünde bulunan geri bağlantıları göster seçeneğinden gizle yada göster seçenekleri arasında istediğimizi seçerek yorumlarımızda bulunana bağlantıları yorumlarımız içerisinde gösterebilir yada gizleyebiliriz. Fakat az önce de belirttiğimiz gibi bu şekilde yorumlarımızda bulunan bağlantıları gizlersek, içinde bağlantı içeren yorum tamamen spam yorum olarak algılanarak spam kutusuna düşecek ve yayınlanmayacaktır.

Blog yorumları içinde bulunan bağlantıları otomatik olarak çıkarmanın bir kaç yolu daha bulunmaktadır. Bu yollardan kısaca bahsetmek gerekirse;

CSS Kullanarak Yorumlarda Bulunan Bağlantıları Çıkarmak

Css kodlaması yardımız ile yorumlarımız içinde bulunan bağlantıları çıkarabiliriz. Css kodları sayesinde yorumlarda bulunan bağlantıları kaldırmak değil de bu bağlantıları gizlemiş oluruz. Kullanacağımız Css kodları aşağıdadır. Bu kodu Blogger Kontrol Paneli > Şablon > HTML'yi Düzenle dediğimizde açılan kod sayfasında ]]></b:skin> kodunun hemen üzerine yapıştırıyoruz.

.comment-content a {display: none;}


Jquery Kullanarak Yorumlarda Bulunan Bağlantıları Çıkarmak

Css ile spam yorumların inene geçmek konusunda bazı şüpheler olabilir. Bağlantının yorumlarda görüldüğünü ve hala işlevini sağladığını düşünebilir. Bir farklı yöntem olarak da Jquery kullanarak spam yorumlarda bulunan bağlantıları kaldırabiliriz. Bunu sağlamak için Blogger Kontrol Paneli > Şanbol > HTML'yi Düzenle diyerek açılan kod sayfasında </body> etiketini aratıp buluyoruz ve hemen üzerine aşağıdaki kodu yapıştırıyoruz.

<!-- Spam yorum durdurma -->
<script>$('.comment-content a[rel$=nofollow]').replaceWith(function(){return ($(this).text());});
</script>
<!-- Spam yorum durdurma -->

Spam yorumlar tüm blogger için bir dert. Fakat günümüzde spam yorumları engellemek için bir çok çalışma bulunmaktadır. Spam yorumları engellemek için uygulayabileceğiniz bir kaç örnek sunmaya çalıştım umarım işinize yarar.

0 yorum:

Yorum Gönder

© 2013 iPRESS. All rights resevered. Designed by Templateism