2 Mart 2014

Kısa Zamanda Etkili Blog Nasıl Yazılır?


Bir blog sahibi olmak oldukça kolaydır. Fakat etkili popüler bir blog sahibi olmak biraz zordur. Herkes bir blog açmak ve blogunun bir an önce büyümesini ve popüler duruma gelmesi ister. Bunu sağlamak için belirli bir zamana ve de en önemlisi emek harcamaya gerek vardır. Çaba harcamadan blogumuzun üst sıralarda olması ve de tanınıyor olması oldukça zordur. Blogumuza ne kadar emek ve zaman harcarsak blogumuzun tanınmasını o kadar hızlandırabiliriz.

Kısa sürede etkili bir blog sahibi olmak için üzerinde durulması gereken bazı noktalar vardır. Bu noktalar üzerinde zaman harcadığımızda blogumuzun popülerliği her geçen gün hızla artacaktır. Kısa zamanda etkili bir blog yazmak için dikkat etmemiz gereken noktaları kısaca incelemek gerekirse;

Devamlılık

Etkili bir blog sahibi olmanın en önemli noktalarından birisi günlük yazı yazma alışkanlığını kazanabilmiş olmak ve de bu yazılarımızı belirli aralıklar ile yayınlamak. Belirli aralıklar ile güncellenen blogumuza her geçen gün gelen ziyaretçilerimiz artacaktır. Herkes üzerinde çalıştığı herhangi bir konu üzerine düzenli ve güncel yazılara ulaşmak ister. Blogumuzun konusu her ne olursa olsun yazdığımız konu üzerine güncel bir blog tutuyorsak ziyaretçilerimizin blogumuzu takip etme istekleri artacaktır. Blgumuzun güncelleme aralığını belirlediğimizde okuyucularımız bu aralıklar içinde yeni bir yazınızın yayınlanacağını bildikleri için yeni yazınızı sabırsızlık ile bekleyeceklerdir.

Yazı Biçimi
  • Okuyucu kitlenizin seveceği ve aynı konuyu araştıran kişiler ile yazınızı paylaşabileceği türden yazılar yazmak
  • Yazılarınızı uzun paragraflar halinde değil de liste biçiminde yazmak

Yazdığımız yazılar belirli bir konu üzerine olacağından takipçilerimiz beğendikleri yazıları aynı konu üzerine araştırma yapan kişilerinde okumalarını isteyecektir. Yazılarımızın sosyal medya platformlarında rahatlıkla paylaşılmasını sağlamalıyız. Yazdığımız konu için çok fazla yazı olmayabilir ve bu şekilde bir yazının hedef kitlemiz arasında paylaşılmasına olanak sağlayacaktır. Okuyucularımızın yazılarımızı paylaşmasını sağlamak okuyucu kitlemizin ve blogumuzun popülerliğinin artmasına yardımcı olacaktır.

Yazdığımız yazıların uzun pragraflar halinde olması okuyucuyu sıkacaktır. Yazdığımız yazı her ne kadar konu için çok önemli olsa da kimse o kadar uzun bir yazıyı okumak istemez. Yazımızı listelere bölmek okuyucunun yazımızı rahatlıkla okumasını sağlayacaktır.

İlgili Yerlerde Tanıtım
Konumuz ile alakalı yerlerde Yerlerde blogumuzu tanıtmamız gerekir. Blogumuzun konusu ile ilgili sosyal medyada oluşturulmuş sayfalar gruplar mutlaka vardır. Bu gruplara katılarak yazdığımız yazıları yada blogumuzu paylaşabilir ve yeni okuyucular kazanabiliriz. Bizim içinde yeni yazılar okuma ve blogumuzun içeriği ile ilgili olsun olmasın yeni bilgiler elde etmemize yardımcı olacaktır.

Misafir Yazarlık
Yazdığımız konu ile alakalı bizden daha popüler siteler internet üzerinde mutlaka bulunuyordur. Bu sitelere konuk yazar olmak kendi yazılarımızı ve blogumuzu tanıtmak için oldukça etkili bir yöntemdir. Bizden daha popüler ve okuyucu kitlesi fazla sitelere göndereceğimiz yazılar çok daha fazla kişiye ulaşacağından yazılarımızın okunma sayısı artacaktır. Bu tarz sitelerde yayınlanan yazılarımız sayesinde okuyucular bizim diğer yazılarımı okumak için blogumuza geleceklerdir. İlgisini çeken yazılarımızın olduğunu fark ettiklerinde blogumuzu da takip etmeye başlayacaklardır. Bu da bize yeni okuyucular kazandıracaktır.

Okuyucular İle Etkileşim
  • Okuyucuların sizinle bağlantı kurmasını kolaylaştırın
  • Okuyucularınızın sorunlarını çözmelerinde onlara yardımcı olun

Okuyucularımız yazılarımızı okuduğunda anlayamadıkları yada akıllarına takılan herhangi bir şeyi size sormak isteyeceklerdir. Bu soruyu sorabilmelerini sağlamak için size ulaşabilecekleri iletişim yollarını onlara belirtmeniz gerekmektedir. Okuyucularınız ile oluşturacağınız iletişim için aranızda mutlaka bir saygı unsuru olmalıdır. Okuyucularınızın sordukları sorularda onları küçük görecek ya da saygısızca olabilecek cevaplardan uzak durun.


Etkili ve popüler bir blog sahibi olmak için dikkat edilmesi gereken başlıca unsurlar olarak yukarıda saydıklarımızı görebiliriz. Bu unsurlara dikkat ettiğimizde ve blogumuz için yeteri kadar emek harcadığımızda blogumuzun etkili ve popüler bir blog olma yolunda çok büyük bir adım atmış olacağımızdan emin olabiliriz.

0 yorum:

Yorum Gönder

© 2013 iPRESS. All rights resevered. Designed by Templateism