5 Mart 2014

Günlük Yazı Yazma Alışkanlığı Nasıl Kazanılır?

Bir blog açmaya karar verdiğiniz andan itibaren düşünmeye ve planlama yapmaya başlamalısınız. İlk yapmanız gereken yazılarınızı yazacağınız konuyu belirlemek olmalı. Ardından günde kaç makale yayınlayacağınızı ya da kaç günde bir makale yayınlayacağınızı belirlemelisiniz. Makale yayın zamanlamasını düzenlemeniz sürekli güncel bir blog sahibi olmanıza yardımcı olacaktır. Güncel bir blog okuyucuları her zaman kendine çekeceğinden okuyucu kitleniz gün geçtikçe artacaktır.

Peki yazılarınızı yazarken nasıl bir yol izlemelisiniz? Yazılarınızı nasıl oluşturmalısınız? Blogunuz için makale hazırlarken izlemeniz gereken yollar nelerdir?

İlk başta yapmanız gereken tek şey küçük bir not defterine sahip olmanız. Yazmak için aklınıza gelen her şeyi not alabilmelisiniz. Aklınıza gelen herhangi bir konu yada yazmanıza yardımcı olabilecek bir ip ucunu daha sonra bir yere not ederim diyerek o anda bir yere not almaktan sakının. Not defterine sahip olmanızın nedeni ilhamın nerede, nasıl ve ne zaman geleceğini hiç bilmiyor olmanızdır. Herhangi bir yerde herhangi bir şey yaparken aklınıza bir şey gelebilir.

Blogunuz İçin Günde Ne Kadar Zaman Ayıracaksınız?
Blogunuz için hazırlayacağınız makaleler için bir ön çalışma yapmanız gerektiğinden yapacağınız bu ön çalışmalar için gün içerisinde ayırabileceğiniz zamanı önceden belirlemelisiniz. Belirlediğiniz bu zaman dilimi içerisinde yazmak istediğiniz makaleniz için araştırmalar yapmalı ve daha önce aynı konuda yazılmış makaleleri okumalısınız. Okumak size her zaman büyük bir artı sağlayacaktır. Daha önce yazacağınız konu üzerine yazılan bir makalede eksikler olabilir. Bu eksikleri fark ederek yazınızı zenginleştirebilirsiniz.

Gün içerisin not defteriniz yardımıyla aldığınız notları tekrar gözden geçirerek yazacağınız makalenin ana hatlarını oluşturmuş olabiliriz.Yaptığınız araştırmalar sonucunda elde ettiğiniz bilgiler ile aldığınız notları harmanlayarak ortaya oyucularınızı etkileyecek yazılar çıkarmayı başarabilirsiniz.

Tamamlanan Yazıları İnceleme
Yazı yazmak bir ustalık, maharet gerektiren bir konu olduğundan yazdığınız yazıları tamamladıktan sonra mutlaka tekrar okumalıyız. Yazdığınız makalede anlatmak istediğinizi tam olarak okuyucularınıza anlatabilmiş misiniz bunu anlamaya çalışmalısınız.

Yazdığınız makale için yapmanız gereken ikinci bir inceleme de imla ve yazım hataları olmalıdır. Her ne kadar yazınızı tamamlarken imla ve yazım hatalarına özen göstermiş olsanız da gözünüzden kaçan hatalar olabilir. Okuyucular imla ve yazım hatalarıyla dolu bir makaleyi okumak istemezler.

Bir Sonraki Yazı için Çalışmalar
Gün içinde yazınızı ayırdığınız zaman dilimi içinde bitirmiş ve fazladan zamanınız kalmış olabilir. Bugün yazımı yazdım yarın ki yazım için yarın düşünürüm demeyin. Bugün makalenizi hazırlamış ve hatta zamanımızı arttırmış olabilirsiniz. Fakat blogunuz için ayırdığınız zamanı tam olarak blogunuza ayırmış olmazsınız. Fazladan zamanınız kalmış ise bir sonraki yazınız için çalışmalara başlayabilirsiniz. Bir sonraki yazınız için araştırmalara başlamak ertesi gün yapacağınız işlerinizi kolaylaştıracaktır.

Kendinizi Ödüllendirin

Makalenizi hazırladıktan ve makale içinde olabilecek yazım ve imla hatalarını düzenledikten sonra bu başaralı çalışmanız için kendinizi ödüllendirin. Kendinize vereceğiniz bu ödül sizi yeni çalışmalarınız için daha fazla motive edecektir. Planlarınızı gerçekleştirmenizin ardından kendinize zaman ayırabilir, arkadaşlarınız ile buluşabilir ya da sevdiğiniz herhangi bir şeyi gönül rahatlığı ile yapabilme şansını kendinize verin.

1 yorum:

  1. KOMPRESÖR ALIM SATIM, kompresör tamiri , طع الغيار، ومجففات الهواء، وتستخدم كمادات أطلس كوبكو ضاغط. أطلس كوبكو ingersolland الخدمة وAlupu مستنقع الكمادات الخدمة , خدمة ضاغط , قطع غيار ضاغط … رقية المسمار خدمة ضاغط عالي الجودة، اشتري المسمار خدمة ضاغطالصناعة والعلوم,مكونات ومستلزمات إلكترونية, ترويجي عالي الجودة والمزيد служба компрессора ; техническое обслуживание компрессора…… Россия обслуживания генератора Москва и ремонт компрессоров осушитель воздуха , http://www.kompresortamir.com , Gazlı Hava Kurutucu Tamiri ; kompresör tamir ve bakım yedek parçaları konusunda kurutucu gaz basımı klima gazı ve tüm bakır boru drayer çeşitleri ekovat ve eşanjör , evaporatör , baskılı eşanjör kılcal bakır asa bakır ve gümüş kaynak

    YanıtlaSil

© 2013 iPRESS. All rights resevered. Designed by Templateism