28 Mart 2014

Bazı Ortaklık Programları SEO için Kötü olabilir


Site sahiplerinin hemen hemen hepsi siteleri üzerinden az da olsa para kazanmak isterler. Site üzerinden para kazanmak için ise bir çok yol bulunmaktadır. İnternet sitesi üzerinden para kazanmak isteyen site sahiplerinin kullandıkları en popüler yollar ise sitelerinde reklam yayını yapmak ve satış ortaklığı sistemidir.

Satış ortaklığı sisteminin oldukça popüler olmasının nedeni ise istediğimiz herhangi bir ürün için ortaklık sistemi üzerinden bize özel oluşturulan bir link sayesinde ürünün satışlarını gerçekleştirmek ve bu satışlar sayesinde oldukça yüksek kazançlar elde edebiliyor olmamızdır. Bu kazançlar tercih ettiğimiz ürüne göre değişiklik göstereceğinden ürün seçimimiz ve yapmış olduğumuz satışlar kazancımızı etkileyecektir.

Sitemiz üzerinden satış ortaklığı (affiliate marketing) sistemi ile para kazanmaya çalışırken bazı temel seo hatalarına düşebiliriz. Bunların en başında kopya içerik konusu geldiğinden seçtiğimiz ürün için özgün bir makale yazabilmeliyiz. Ortaklık sisteminin bize verdiği ürün tanıtım yazısını kullanmak bizim için oldukça riskli bir durum haline gelebilir. Çünkü aynı yazı birden fazla sitede kullanılıyor olabilir. Bu durum ise arama motorlarının gözünde sitemizin kopya içerik ile dolu bir site olarak tanımlanmasına yetebilir. Arama motorlarının sitemizi kopya site olarak tanımlaması sitemizi arama motorlarının dizinlerinden silinmesine kadar gidebilir.

Bu yüzden bir satış ortaklığı (affiliate marketing) sistemine katılmadan önce bazı konuları gözden geçirmemiz ve gelirimizi maksimuma çıkarmak için dikkat etmemiz gereken bazı noktalar vardır. Dikkat edebileceğimiz bazı hususlar şu şekilde sıralanabilir.
  • Satış ortaklığı için seçtiğimiz içerik için sitenin tamamının değil de sadece küçük bir bölümünü kullanabiliyor olmalıyız.
  • Ortaklık sistemi içerisinde seçtiğimiz ürünün sitemizi ziyaret eden kişilerin yararına olup olmadığını düşünmeliyiz. kendimize sormamız gereken ilk soru ise ben olsam sitemde gördüğüm ürün için ürünün satış sayfasına gider miydim? olmalıdır.
  • Satış ortağı olduğumuz ürün ya da ürünlerin içerikleri konularında başka yazılar eklemek önemlidir. Satış ortağı olduğumuz ürünler hakkında daha detaylı bilgileri ziyaretçilerimize bu şekilde sunabilmiş oluruz.
  • Satış ortağı olduğumuz ürünleri seçerken sitemizin içeriği ile uyumlu ürünler seçmeye dikkat etmeliyiz. Bu şekilde hedef kitlemizin üzerinde yoğunlaştığı noktalarda ürünlerin satışını yapmak kazanç sağlamamızı kolaylaştıracaktır.
  • En önemli konulardan birisi ise güncellik olduğu için sitemizi sürekli güncel tutmalıyız. Bu sayede ziyaretçilerimizin sitemizde daha fazla zaman geçirmelerini sağlamış oluruz.

0 yorum:

Yorum Gönder

© 2013 iPRESS. All rights resevered. Designed by Templateism