26 Şubat 2014

Yeni Başlayanlar İçin Wordpress Güvenlik İpuçları

Wordpress İçerik kontrol sistemleri arasında bir blog açmak için kullanabileceğimiz en ideal platformlar arasında yerini buluyor. 5 Dakika içinde hızlıca kurulu ve herkesin kolaylıkla kullanabileceği bir sistem olması dünya üzerinde milyonlarca kişinin Wordpress'i kullanmasını sağlıyor. Güvenlik konusunda sürekli güncellenmesi ile güvenli ve güçlü bir platform olması site açmak için Wordpress'i seçmek adına büyük bir etken olarak göze çarpabilir.

Wordpress platformunu kullanarak kurduğumuz bir site için güvenlik açıkları oluşmaz mı dersek mutlaka oluşacaktır. Bu açıkların nedeni ise genellikle kullandığımız temalar, eklentiler içinde bulunan güvenlik açıklarından kaynaklanacaktır.

Yeni kurduğumuz bir Wordpress tabanlı sitemizde başlangıçta Google aramalarında etkili olabilmemizi sağlayacak bir çok eklentiyi kullanabiliriz. Bu eklentiler bize yardımcı olacaklardır ama az öncede söylediğimiz gibi eklentilerden kaynaklanan açıklar sitemiz için bir tehlike oluşturabilirler. Bu tarz eklentiler kullanacaksak her zaman güncel olabilecek bir eklenti kullanmaya özen göstermeliyiz. Güvenlik konusu her saniye yenilenen ve kendini güncelleyen bir konu olduğundan güncel olmayan bir eklenti kullandığımızda güvenlik açıklarıyla karşı karşıya kalabiliriz. Bu açıklar da sitemizin hackerlar tarafından ele geçirilmesine yardımcı olacaktır.

Wordpress alt yapısını kullandığımız sitemizde güvenlik açıklarını en alt seviyeye indirebilmemiz için dikkat etmemiz gereken başlıca konular şunlardır.

Güncellemeleri Görmezden Gelmeyin
Wordpress tabanlı bir sitemizde güvenlik konusunda dikkat etmemiz başlıca konu olarak güncellemeleri sayabiliriz. Eğer Wordpress admin panelinizde herhangi bir güncelleme görüyorsanız ihmal etmemelisiniz. Bu güncelleme konusu ister Wordpres temaları olsun isterse de Wordpress eklentileri olsun. Bu güncellemeler sayesinde yeni fark edilen ve düzeltilen açıklardan sitenizi korumayı başarabilirsiniz. Güncelleme yapmadığınızda ise bu açıklar sitenizde bulunmaya devam edeceğinden sitenizin ele geçirilmesi adına bu işi yapanların işini kolaylaştıracaksınızdır.

Sunucu Hatalarına Dikkat edin
Sitemizin güvenliği için sitemizin kurulumunun doğru ve tam olarak yapıldığına özen gösterin. 404 Sayfa bulunamadı hatalarını en az seviyede tutmak ve doğru bir şekilde hata sayfasına yönlendirme yapmak sitemizi korumamızda bize yardımcı olacaktır. Eğer dizinimizde bir hata sayfası bulunmuyorsa hackerlar tarafından bu hatamız kolaylıkla çözülebilir. Bu şekilde sunucu üzerinden sitemize rahatlıkla saldırabilirler.
Şifrelerinizi Değiştirmeyi Unutmayın

Kullandığımız yalızım Cpanel, Plesk, FTP ya da herhangi bir yazılım olarak hangisini kullanıyorsak kullanalım şifrelerimizi düzenli olarak değiştirmek için üşenmemeliyiz. Şifrelerimiz 15+ karakter sayısı kullanarak büyük-küçük harfler, rakamlar ve özel karakterlerden oluşan bir kombinasyon ile oluşturmak sitemizin güvenliğini üst düzeye çıkarmamızda bize yardımcı olacaktır. Kullandığınız sistemde VPN sunucusu bulunuyorsa sitemize ulaşmak isteyenlerin başarısız FTP girişlerini mail olarak alabiliriz. Bu şekilde bizde sitemiz için gerekli güvenlik önlemlerini almaya başlayabiliriz.

Kişisel Bilgisayarınız ve Kullandığınız Antivirüs Yazılımları
Bildiğimiz gibi günümüzde antivirüs programları internet ortamında %100 bir güvenlik sağlamak için yeterli değildir. Antivirüs programları tam olarak güvenlik sağlamıyor diye de kullanmamak olmayacağından kişisel bilgisayarımızda her zaman bir antivirüs programı kullanmaya özen göstermeliyiz. Bilgisayarımızda kullandığımız antivirüs programları olsa dahi dikkat etmemiz gereken bazı noktalar vardır. Bilgisayarımıza Korsan Yazılımlar yüklememeye, Kullandığımız yazılımları güncel tutmaya, En azından hafta bir kez bile olsa tam bir virüs taraması yapmaya özen göstermeliyiz.


Wordpress güvenliğini sağlamak için dikkat etmemiz gereken başlıca unsurlar bunlar. Bu güvenlik yöntemleri dışında bir çok yöntem elbette bulunuyor. Araştırıp sizin için en doğru yöntemi bulmak ve site güvenliğinizi tehlikeye atmak kendi elimizde olan bir durum. 

0 yorum:

Yorum Gönder

© 2013 iPRESS. All rights resevered. Designed by Templateism