19 Şubat 2014

Sonsuz Kaydırma Kullanılan Sayfalar İçin Seo Önerileri


Günümüzde site yapılarındaki sayfalandırma işleminde kullanılan sonsuz kaydırma oldukça popüler durumda. Herhangi bir içerik yada içerik sayfasının akışını bir butona tıklayarak ilerletmek yerine sonsuz bir kaydırma olanağı ile bir sonraki sayfaya geçişi sağlayabiliyoruz. Bu yöntem okuyucular için büyük bir okuma kolaylığı sağlıyor. Fakat bu yöntem okuyucular için söylediğimiz gibi bir okuma ve gezinme kolaylığı sağlarken arama motorlarının sitemizi gezmelerinde zorluklar çıkarabiliyor.

Arama motorları bu yapıda bir sayfa ile karşılaştıklarında tüm siteyi tek bir sayfa gibi algılıyor. Tüm sayfaları tek bir sayfa gibi algıladığından sitemizin sayfalarını yada akışını fark etmekte zorlanıyor. Bu sorunu çözebilmemiz için ve arama motorlarının sitemizi doğru olarak algılayabilmeleri için yapmamız gerekebilecek bir kaç adımı paylaşmak gerekirse;

İÇERİĞİ PARÇALARA BÖLÜN
Sonsuz kaydırma ile şekillendirilen bir site bir çok sayfa ile sayfalara bölünmüş olabilir. Arama motorları siteye geldiklerinde sadece ilk sayfayı gördüklerinden siteyi sadece ilk sayfadan ibaret olarak algılarlar. Kullanılan JavaScript kodu ile sayfalar arasında kullanıcılar kaydırma işlemi ile fark edeceklerinden arama motorlarının kullanıcılar gibi site yapısını algılamaları biraz zor görünüyor. Dolayısı ile arama motorları için site içeriğimizin bir çoğunu yokmuş gibi algılanacaktır.

Sayfalarımızda sonsuz kaydırma kullanıyorsak sayfalarımızı parçalayarak hem arama motorları için hem de okuyucularımızın sitemizde kaçıncı sayfada olduklarını fark edebilmeleri için en ideal yollardan biridir. İçeriğimizi parçalara bölerken dikkat etmemiz gereken noktalardan biri her sayfa için yeteri kadar uzunluğa ulaşmış olmamız. Okuyucularımıza sunmak istediğimiz bilginin tamamını tek bir sayfada toplamamız okuyucumuzun okuma kolaylığı açısından zorluk yaşamasını engelleyecektir.

ÖNCEKİ ve SONRAKİ YAZILAR
Yukarıda da belirttiğim gibi içeriğimiz için ideal kesme noktasını belirledikten sonra okuyucularımıza bir önceki ve bir sonraki yayınlarımızı belirtmek için önceki ve sonraki yayın düğmelerini ekleyebiliriz. Bu kullanım ile okuyucularımıza site içinde bir yön göstermek ve rahat bir şekilde diğer yazılarımızı kolaylıkla okuyabilmelerini sağlamış oluruz.

URL OPTİMİZASYONU
Parçalara böldüğümüz içeriğimiz için tam bir URL kullanmak olası hataları en alt düzeyde tutmamıza yardımcı olacaktır.

http://www.siteismi.com/kategori?name=seo&page=1
http://www.siteismi.com/seo?pid=123

Gibi URL'ler kullanarak sayfa yapımızı belli parçalara bölmüş olabiliriz. Ancak bu şekilde bir URL yapısı seo açısından çok iyi bir seçim olmayabilir. Fakat arama motorları için sonsuz kaydırma kullandığımız sitelerimizde bulunan sayfaları tam olarak algılamalarını sağlayacaktır.

Parçalara böldüğümüz içeriğimiz için yapmamız gereken bir işlemde sayfa yapısını test etmektir. Sitemizde 500 sayfa bulunuyorsa sayfa numarası için 501 (http://www.siteismi.com/kategori?name=seo&page=501) yazdığımızda bir 404 hatası ile karşılaşmamız gerekmektir.

Sonuç olarak arama motorlarının insanlar gibi davranışlar göstermediğini ve sonsuz kaydırma kullanılan bir sitede kaydırma işlemi yaparak sonraki sayfalara ulaşamayacağını unutmamamız gerekmektedir. Sayfa yapımızı parçalara bölerek hem arama motorları için hem de kullanıcılarımız için sitemizde kolay bir gezinme olanağı sağlamış olabiliriz.

0 yorum:

Yorum Gönder

© 2013 iPRESS. All rights resevered. Designed by Templateism