16 Şubat 2014

Site Trafiğini Arttırmanın Yolları


İçerik kraldır deriz her zaman. Peki bu kral nerde bulunuyor bunu bulmak bazen zorlaşır. İçeriğimiz kral ise sitemizde kralın sarayıdır. Kralı ziyaret etmek isteyenler saraya gitmeleri gerekir. Ama sarayın nerde olduğunu bazen bilmemiz mümkün olmayabilir. Tamda burada saraya giden yolu gösterecek bir haritaya ihtiyaç duyarız. Bu harita ise arama motorları, sosyal ağlar, küçük ya da büyük reklamlar olabilir.

Sitemiz için yeni içerikler yani yeni krallar üretiyoruz. Fakat bu kralları barındırdığımız saraylara okuyucularımızı çekebiliyor muyuz?. Sitemize trafik sağlamak ve ürettiğimiz içerikleri okuyucularımıza ulaştırmak konusunda yapmamız gerekenler vardır. Bunlardan bazıları şunlar olabilir.

ORGANİK ARAMA TRAFİĞİ
Sitemiz için arama ücretsiz olarak arama motorlarından trafik sağlayabiliriz. Bu şekilde neredeyse internet üzerindeki tüm siteler ile rekabet içinde olabiliriz. Site içinde kullanacağımız anahtar kelimeler ile arama motorlarında üst sırlarda çıkabiliriz. Bu da bize organik bir trafik sağlar. Bu işlem için uzun bir zaman ve sabra ihtiyacımız olabilir. Bu şekilde bir trafik ise arama motorları gözünde sitemizin değerini arttıracaktır.

ÜCRETLİ ARAMA TRAFİĞİ
Eğer organik arama trafiği için zamanımız yada sabrımız yok ise ve birazda para harcamakta sıkıntı görmüyorsanız arama motorlarında üzerinde çalıştığınız bazı anahtar kelimeler için ücret ödeyerek belirlediğimiz anahtar kelime üzerinden sitemize ücretli trafik sağlayabiliriz. Ücretli trafik alabilmek için Google Adwords, Yahoo, Bİng Reklamları ve reklam sitelerini kullanabiliriz.

BLOG YORUMLARI
İçeriğimiz ile alakalı binlerce site ya da yazı internet üzerinde bulunuyor. Bu yazılara yorum atarak trafik kazanma şansımızı arttırabiliriz. Bu konuda dikkat etmemiz gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Yorum yazdığımız içerik için kaliteli yorumlar yazarak diğer okuyucuların dikkatini çekebiliriz. Yorumlarımızın spam olarak algılanmamasına çok dikkat etmemiz gerekmektedir.

MİSAFİR YAZAR OLMAK
Kendi site içeriğimiz ile alakalı bir site için, o siteye özel bir içerik hazırlamak ve site yöneticisinin de onayı ile yazımızı o sitede yayınlatmak. Bu şekilde misafir yazar olarak yazımızı paylaştığımız site okuyucularının dikkatini çekerek kendi sitemizi de takip etmelerini sağlayabiliriz. Misafir yazar olarak yayınladığımız yazı için site yöneticisinin izin verdiği şartlar altında yazılarımıza linkler vererek okuyucuların başka yazılarımızı da okumaları için dikkatlerini çekebiliriz.

SOSYAL AĞLAR
İnternet kullanıcılarının gün içinde en çok ziyaret ettiği sitelerin başında sosyal ağlar gelir. Kullanıcı sayıları milyarları bulan sosyal ağları aktif olarak kullanmak bize sosyal medyadan trafik sağlamak anlamına gelir. Yazılarımıza Facebook, Twitter gibi en çok kullanılan sosyal ağların paylaş butonlarını ekleyebiliriz. Okuyucularımız beğendikleri bir yazıyı çevrelerinin de okumalarını isteyeceğinden bu yazıyı paylaşmak isteyeceklerdir. Buda yazılarımızın çok daha fazla kişiye ulaşması anlamına gelecektir.

FACEBOOK REKLAMLARI
Sosyal medyanın günümüzde bu kadar fazla kullanılması sitemizin sosyal medya üzerinden takip edilmesini sağlamamız gerektiğini ortaya çıkarmıştır. Facebook üzerinden paylaşımların ve trafiğin arttırmak için reklam vermek bize yüksek oranda trafik sağlayabilir. Sitemiz için Facebook fun sayfası oluşturarak belirlediğimiz kriterlerde(yaş,cinsiyet vb) kitlelere kolayca ulaşabiliriz.

Sitemize trafik sağlamak için elbette sadece bu saydıklarımızı yapmamız yeterli olmayabilir. Tüm bu saydıklarımızdan sadece bir tanesini bile uygulayarak sitemiz için belirli bir trafik elde etmiş olarabiliriz.

2 yorum:

© 2013 iPRESS. All rights resevered. Designed by Templateism