24 Şubat 2014

Mobil Dostu Bir Wordpress Site İçin Yapmamız Gereken 3 Şey

Son zamanlarda hızla artan ve artamaya devam eden akıllı telefon kullanımı sayesinde web sitesi tasarımlarının da aynı hızla değişmeye başlaması oldukça doğal bir durum. Sitemizi ziyaret eden kullanıcılarımızın %10'undan fazlası artık akıllı telefonlardan sitemizi ziyaret eden kullanıcılar. Bu da web sitesi sahiplerinin artık sitelerini akıllı telefonlara uyumlu hale getirmelerini zorunlu kılıyor.

Günümüzde içerik kontrol sistemli bir site sahibi olmak isteyenlerin bir çoğu Wordpress tabanlı bir site açıyor. Kullanımı oldukça basit ve düzenlenebilir kaynak kodlarına sahip oluşu Wordpress'in tercih edilmesindeki en büyük etken olarak göze çarpmakta.

Wordpress tabanlı bir site açtığımızda bünyesinde bulundurduğu bir çok Wordpress eklentisi sayesinde sitemizi oldukça etkili olarak kullanabilmemiz kolaylaşıyor. Az öncede belirttiğim gibi site sahipleri artık sitelerinin mobil versiyonlarını oluşturmak zorunda.Wordpress tabanlı bir siteye sahip isek sitemizi nasıl mobil uyumlu hale getirebileceğimizi inceleyelim.

Plugins (Eklenti) Yükleyerek
Wordpress'in bünyesinde bulundurduğu 10binlerce eklenti olduğundan bahsetmiştik. Sitemizi mobil uyumlu hale getirebilmemiz için kullanabileceğimiz en temel Wordpress eklentileri arasında yer alan ve en popüler olarak kullanılan iki eklentiyi kullanabiliriz. Bu Wordpresseklentileri ise WPtouch ve Onswipe olarak göze çarpmaktadır.

Her iki eklenti ile web sitenizi mobil uyumlu hale getirmek oldukça basittir. Yapmamız gereken tek şey eklentiyi sitemize yüklemek ve aktif hale getirmek. Tabi ki bazı sorunlar ile karşılaşabiliriz. Eklentileri kurduktan sonra sitemiz otomatik olarak mobil uyumlu hale geleceğinden bazı sitelerin içeriklerinin mobil uyumlu hale gelmesi zorlaşabilir.

Subdomain ve CSS Kullanarak
Sitemize eklenti kurarak mobil uyumlu hale getirmekten daha fazla zaman harcamamız gerekse de subdomain oluşturmak sitemizi mobil uyumlu hale getirmek için kullanılabilir. Bildiğimiz gibi bir çok site bu şekilde bir yönlendirme ile sitelerinin mobil versiyonlarını kullanıcılara belirtmektedir. Kullanılan subdomain genellikle m. olarak yada mobil. kullanılır. Yani m.siteadi.com yada mobil.sitesadi.com gibi. Bu yöntem ile kurulan siteler tamamen iki ayrı site gibi kullanılacağından alan adımız için iyi bir geri bağlantı olarak karşımıza çıkabilir.

Kullanacağımız Css tasarımları ile her ekran boyutu için yeni bir site tasarlamak kullanılabilecek bir yöntemdir. Mobil cihazlar için yeni tasarımlar ortaya çıkarmak için uzun bir çalışma yapmamız gerekecektir. Ekran boyutları için sitemizi test etmemiz ve sitemizi tüm testleri tamamladıktan sonra etkinleştirmemiz gerebilir.

Responsive Tasarımlar Kullanarak

Son zamanlarda oldukça popüler bir tasarım şekli olarak karşımıza çıkıyor. Responsive tasarımlar sitemizi kullanıcılarımızın ekran boyutlarına göre düzenleyerek onlar için en ideal görünümde sunmamıza yardımcı olurlar. Responsive tasarımların en büyük artılarından bir kaçı ise her ekran boyutu için yeni bir tasarıma ihtiyaç duymamamız ve sitemize eklenti kurmak zorunda kalmamamız olarak sayabiliriz.

1 yorum:

© 2013 iPRESS. All rights resevered. Designed by Templateism