1 Şubat 2014

Blogger Anket Sayfası Oluşturma

Blog yazarı olarak ziyaretçilerimiz ile etkileşimi üst düzeyde tutmak adına bir çok yöntem deneriz. Sosyal medyanın etkileşim gücünü kullanırız. Okuyucularımız ile etkileşimi sağlayabilmenin bir yolu da okuyucularımız için bir anket oluşturabiliriz.

Hazırladığımız anket içeriği bizim belirleyeceğimiz bir konu üzerine olabilir. Blogumuzu geliştirmek adına okuyucularımızın fikirlerini alabiliriz. Ya da okuyucularımızın blogumuzda ne tür içerikler görmek istediğini hazırladığımız anket ile anlayabiliriz. Anket sonuçlarına göre blogumuzda yapacağımız yeniliklerde okuyucularımın fikirlerine değer verdiğimizi gösterip onların düşüncelerini göze alarak çalışmalarımıza başlayabiliriz.

Blogumuzda anket oluşturmak için ücretsiz kullanabileceğimiz bir site surveymonkey.com bize oldukça yardımcı olacaktır. Ücretsiz olarak üye olabilir ve istediğimiz gibi anket oluşturup sonuçlarını görebiliriz. Tabi ki sitenin bazı özelliklerini kullanabilmek için ücretli üyelik almamız gerekmektedir.


Surveymonkey.com'a üye olduktan sonra bir anket oluşturmak için anket oluştur düğmesine tıklayarak anket oluşturmaya hemen başlayabiliyoruz. Açılan sayfada oluşturacağımız anket için bir isim belirlemek ve anketimizin konusunu seçmekle işe başlıyoruz. Anketimiz için, anket ismini ve konusunu belirledikten sonra devam diyerek anketimizi düzenleyeceğimiz alana geçiyoruz.


Anketimizi düzenleyebileceğimiz bu alanda anketimizin görünümünü, kaç sayfadan oluşacağını, anketimizde okuyuculara sormak istediğimiz soruları hazırlayabiliriz. Surveymonkey.com anketimizde sorabileceğimiz soruları hazırlamak için bir çok yöntemi bize ücretsiz olarak sunmakta. Sorulara verilebilecek cevapları, sorulara bir tane mi yoksa birden çok mu cevap verileceği gibi bir çok özelliği anketimizi oluştururken kullanabiliyoruz.


Anketimizi hazırladıktan sonra anketi gönder düğmesinden hazırlamış olduğumuz anketi nasıl ve nerede kullanacağımızı belirliyoruz. Anketimizi bir çok yerde kullanabilmemiz için gerekli araçlar mevcut. Siz burada bulunan seçeneklerden istediğinizi seçerek anketinizi istediğiniz kişilere ulaştırabilirsiniz. Konumuz Blogger üzerinden okuyucularımıza bir anket sunmak olduğu için oluşturduğumuz anketi blogger'a nasıl ekleyebiliriz dersek; yapmamız gereken ilk şey; anketimizi kullanabileceğimiz seçenekler arasından Web sitesi sekmesine ekle dememiz gerekmektedir. Bu noktadan sonra açılan sayfa da anketimizin blogumuzda nasıl görünmesini istediğimizi seçiyoruz.

Bulunan seçenekler arasında anketimizi bir sayfa olarak blogumuza eklemek mi, okuyucularımıza belirli aralıklarla açılır pencerede göstermek mi yoksa belirlediğimiz bir sayfaya tıklandığında anketimizi açılır bir pencerede mi göstermek istediğimize karar verdikten sonra anketimizi için genişlik ve yükseklik ayarlarını yapıyoruz. İşlemlerimizi tamamladıktan sonra kaydet dediğimizde anketimizi blogumuza ekleyebilmemiz için bize gereken kodlar hazır bir şekilde karşımıza gelecektir.

Sonrasında Blogumuza bu kodları eklemek için ( Anketimizin blogumuzda nasıl görüneceğine dair ayarlamalarda bir sayfa olarak seçeneğini seçtiğim için ) Blogger Kontrol Paneli > Sayfalar > Yeni sayfa > Boş Sayfa diyerek açılan sayfamızın kod bölümüne yani HTML bölümüne anketimiz için oluşturulan kodları yapıştırıyoruz. Sayfamız için Anket ya da istediğimiz herhangi bir isim yazabiliriz.

Tüm bu işlemler sonrasında anketimizi blogumuzda paylaşmış oluyoruz. Okuyucularımızın anketimize verdikleri cevapları görebilmek için sitenin anketlerim sayfasını açıyoruz. Bu sayfada daha önce hazırlamış olduğumuz tüm anketleri görebiliriz. Buradan istediğimiz anketin analiz sonuçlarını ve verilen cevapları takip edebiliriz.

0 yorum:

Yorum Gönder

© 2013 iPRESS. All rights resevered. Designed by Templateism