11 Şubat 2014

Alan Adı Yaşının Arama Sonuçlarına Etkisi


Bir web sitesinin arama sonuçlarında üst sıralarda çıkması ve hızlı indexlenmesi için kaliteli backlinkler, sosyal medya etkisi, site seo yapısı gibi 100 den fazla faktöre bağlı olarak değişebilir. Bu faktörler arasında alan adı (domain) yaşının da etkisi var mıdır bu her zaman merak edilen bir konudur. Bazen yeni alan adları arama sonuçlarında eski alan adlarını kolaylıkla geçebiliyor.

Alan adı yaşının arama sonuçlarında etkisi mutlaka vardır. Fakat alan adı yaşının arama sonuçlarındaki etkisi yüksek derecede olsaydı yeni açılan sitelerin yada yeni alınan alan adlarının sırlamalarda görünme şansı yok denecek kadar az olurdu. Eski alan adları bu şekilde her zamana arama sonuçlarından trafik sağlaması anlamına gelirdi. Yeni alan adlarının onlarla rekabet etmesi oldukça zorlaşırdı.

Bu şekilde bakıldığında alan adı yaşının etkisi yokmuş gibi görülebilir. Ama bu böyle değildir. Alan adı yaşının arama sonuçlarında etkisi mutlaka vardır. Eski alan adları internet kullanıcıları tarafından bilinirler. Bu da onlara bir güven sağlar. Aynı içeriği sağlana iki site için herkes daha önceden bildiği ve takip ettiği siteye yönelecektir.  Bu da daha eski alan adına sahip sitenin yenisine göre daha güvenilir ve etkin olmasını sağlar.

Yani bir site yaş olarak olgunlaştıkça kullanıcı güvenini sağlamaya başlar ve temiz bir sicile sahip olabilir ise arama sonuçlarında kendisine bir artı puan kazandırmış olur.

ESKİ SİTELERİN ARAMA SORGULARINDA GERİDE KALMASI
Eski bir alan adına sahip bir site yeni bir sitenin arama sonuçlarında gerisinde kalması görülmüş bir durumdur. Böyle bir durumda eski site sahiplerinin yapması gereken bazı yenileştirme çalışmalarına ihtiyacı vardır.

TASARIMINIZI GÜNCELLEYİN
Eski web siteleri genellikle eski tema ve şablonlar kullanırlar. Bu tema ve şablonlar zamanında onlar için oldukça iyi olabilirler. Ama bildiğimiz gibi artık tema konusunda bir çok şey değişmiş durumda. Seo uyumlu tasarımlar, responsive (duyarlı) tasarımlar günümüzde mevcut. Bunlarda ilerleyen zamanlarda değişikliğe mutlaka uğrayacaktır.

Eski tasarımlarda kullanılan bazı eklentiler artık çalışmıyor yada eskimiş bir çalışma yapısına sahip olabilirler. Bu şekilde hızla değişen web dünyası içinde yerimizi korumaya çalışıyor olabiliriz. Ama bazen de düşünmeliyiz sitemizde kullanacağımız tasarım ve eklentiler için yeniden başlamak en iyisi olabilir mi?

SEO ÇALIŞMALARI
Artık geçmişte olduğu gibi Google belirli aralıklarla algoritmasını düzenlemiyor. Her an yeni bir algoritma değişikliğine gidilebileceğini biliyoruz. Bu da demek oluyor ki bizde belirli aralıklar ile sitemiz için seo çalışmalarımızı gözden geçirmeliyiz.

Sonuç olarak alan adı yaşımız ister eski ister yeni olsun arama sonuçlarında üst sıralarda yer bulabilmek için sürekli gelişen web dünyasının gelişim hızına ayak uydurmalıyız. Bu hıza yetişemez ve geride kalırsak arama sonuçlarında da aynı etkiyi görmüş oluruz.

0 yorum:

Yorum Gönder

© 2013 iPRESS. All rights resevered. Designed by Templateism