12 Ocak 2014

Blogunuzu Facebook İle Tanıtmanın 3 Yolu

Eğer arama motorlarından yeterli trafik elde etmekte zorlanıyorsanız sosyal medya takipçileriniz ile istediğiniz trafiği kazanabilirsiniz. Sosyal medyayı aktif olarak kullanarak oluşturduğunuz ve de sizi takip eden kitle sayesinde onlara blog yazarı olarak her an yeni bir makale ile ulaşabilirsiniz. Yazdığınız her yeni makaleyi onlara anında bildirebilirsiniz.

Dünyanın en büyük sosyal ağı olan ve yaklaşık olarak 1 milyar aktif kullanıcıya sahip facebook dünyada sosyal medya dendiğinde herkesin aklına gelen ilk platformlardan birincisi olarak görülebilir. Dünyada bu kadar kullanıcısı olan facebook bildiğimiz gibi akıllı telefonlarında hayatımıza girmesi ile her anımızda ulaşabildiğimiz bir noktaya gelmiş durumda. Facebook sayesinde blogumuzun bir hayran sayfasını oluşturup yazdığımız konuları takip eden kitlenin bizi ve blogumuzu her an takip altında tutabilmelerini ve yazdığımız her makaleyi anında onlara ulaştırabilme imkanımız bulunuyor.

Artık neredeyse herkes bir akıllı telefon kullanır durumda. Akıllı telefonlarımız sayesinde sosyal medyada olup biten her şeyi sadece evimizde bir masa üstü yada dizüstü bilgisayarımız üzerinden değil de cep telefonumuzdan takip eder durumdayız. Bu durum bize gösteriyor ki unutmamamız gereken ve üzerinde çalışmamız gereken bir konuda blogumuzun yada sitemizin birde akıllı telefonlar için uyumlu halde olması gerekir.

Blogunuzun Hayran Sayfasını Oluşturun
Facebook gibi bir çok sosyal medya platformları artık hayatımızın tam ortasında ve neredeyse tüm günümüzü bu platformlarda geçirmekteyiz. Sosyal medyada geçirilen zamanı göz önüne aldığımızda bir blog tutuyorsak, bir sitemiz varsa yada ticari bir oluşumumuz var ise sosyal medyada bir hayran sayfamız olması gerekmektedir. Takipçilerimize anlık olarak blogumuzda yada sitemizde yaptığımız her güncellemeyi ulaştırabilmemiz önemli bir konudur.

Facebook ta bir hayran sayfası oluşturduğumuzda yapmamız gereken bir şey ise blogumuza yada sitemize hayran sayfası kutusu eklemek olacaktır.  Sitemize yada blogumuza hayran kutusu eklememiz okuyucularımızın bizi takibe almalarını kolaylaştıracaktır.

Yazılarımızın içine de ekleyeceğimiz beğen ve paylaş butonları sayesinde okuyucularımız beğendikleri yazılarımızı daha çok kişinin görmesini isterler ise kendi sosyal medya hesaplarında paylaşarak daha fazla kişiye yazımızın ulaşmasını sağlayacaklardır.

Blogunuzu Tanıtın
Kendi hayran sayfamızı oluşturduktan sonra belirli bir kitle oluşturmaya çalışmamız gerekmektedir. Fakat belirli kitleye sahip ve binlerce üyesi bulunan gruplara üye olarak sitemizi yada blogumuzu bu gruplarda tanıtabiliriz. Sonuç ta hangi konuda yazarsak yazalım yazdığımız konuda makaleler yazan yada araştırmalar yapan tek kişi biz değiliz. Bir çok kişi yazdığımız konuda yazılar yazmakta yada bazı bilgileri araştırmaktadır. Gruplara katılarak hem kendi sitemizi yada blogumuzu bu kişilere tanıtmış oluruz hem de başka yazar arkadaşlarımızın sitelerini yaptıkları çalışmaları takip edebiliriz.

Facebook Sohbeti ve Yorumları Kullanın
Facebook çevrim için olan kişiler ile anlık olarak yazışma olanağını bizlere sunduğunu bilmeyen yoktur herhalde. Blog yazarlığı ile ilgilenen bir arkadaş çevresi oluşturabilirsiniz. Bu arkadaş çevrenize blogunuzu ve yazdıklarınızı anlatabilir ve onların blogunuzu ziyaret etmelerini sağlayabilirsiniz.

Katıldığınız gruplarda yada takip ettiğiniz diğer sayfalarda bulunan yayınlara yada sorulan sorulara yorum yazarak bilginizi paylaşabilir ve tanınmışlığınızı arttırabilirsiniz. Katıldığınız gruplarda sorulmuş olan sorular yada kişilerin çözemediği herhangi bir konu için siz daha öncesinde bir yazı hazırlamış ve yayınlamış iseniz sorunun çözümünü sizin blogunuzda bulabileceğini gösteren bir yorum yazarak çözüm için blogunuza yönlendirebilirsiniz.


Blogumuza trafik sağlamanın elbette bir çok yolu daha var. Yukarıda anlatmaya çalıştığım noktalar bu yollardan sadece bir kaç tanesi. Sizlerinde blogunuza trafik sağlamak için kullandığınız başka yollar var ise yorumlarınızı bekliyorum.

0 yorum:

Yorum Gönder

© 2013 iPRESS. All rights resevered. Designed by Templateism