29 Ocak 2014

Blogger Linklerini Otomatik Olarak Yeni Pencerede Açma

Sitemiz için hazırladığımız içeriklerde bir çok nedenden dolayı linkler kullanırız. Bu linkler site içi seo çalışması için yararlı olabilir. İçeriğimizi okuyan ziyaretçilere aynı konu ile ilgili başka yazılarımızın da olduğunu ve okumak isterlerse bir tek tıklama ile o yazılara ulaşabileceklerini göstermemize yardımcı olur.

Yazılarımızın içinde sadece site içi linklerimiz olmayabilir. Dış bağlantılar için de yazılarımıza linkler vermiş olabiliriz. Örnek olarak bir tavsiye yazısı yazdığımızda bu yazıya ilgili sitenin yada ürünün linkini ekleyebiliriz. Ziyaretçilerimiz bu linke tıkladıklarında ilgili siteye yada ürüne direk ulaşabilirler.

Sitemizin dışına bir link bulunduruyorsak bu linkin yeni pencerede açılmasını sağlayabiliriz. Bunun için belirlediğimiz link kodlarına target="_blank" ekleyerek o linkin yeni pencerede açılmasını sağlayabiliriz. Tabi site içi yönlendirme yaptığımız linklerde de bu durum aynı. Her bir link için her seferinde target="_blank" kodunu yazmaktansa sitemize ekleyeceğimiz basit bir Jquery kodu ile yazılarımıza verdiğimiz linklerin yeni pencerede açılmasını sağlayabiliriz.

Blogger dış bağlantıları otomatik olarak yeni pencerede açmak bize ne gibi faydalar sağlayabilir:
Sitemize gelen ziyaretçilerimizin bu linklere tıkladığında yeni pencerede istedikleri yazıya ulaşmaları sitemiz için hemen çıkma oranının artmamasını sağlar. Okuyucularımızın sitemizde daha fazla vakit geçirmelerine yardımcı olur.

Blogger için Tüm dış bağlantıları yeni pencerede açabilmek için yapmamız gerekenler;

Blogger Kontrol Paneli > Şablon > HTML'yi Düzenle diyerek açılan kod sayfasında CTRL+F kombinasyıu ile </head> kodunu aratıp buluyoruz. Bulduğumuz kodun hemen üzerine aşağıdaki kodları yapıştırıyoruz.

<script src='http://ajax.googleapis.com/ajax/libs/jquery/1/jquery.min.js' type='text/javascript'></script>
<script type='text/javascript'>
$(document).ready(function() { 
 $("a[href^='http://']").each( 
  function(){ 
   if(this.href.indexOf(location.hostname) == -1) { 
    $(this).attr('target', '_blank'); 
   } 
  } 
 );
$("a[href^='https://']").each( 
function(){ 
if(this.href.indexOf(location.hostname) == -1) { 
$(this).attr('target', '_blank'); 
} 
} 
);
 
});
</script>

Kodu yapıştırdıktan sonra şablonu kaydettiğimizde sitemiz içinde bulunan tüm dışbağlantılar artık yeni pencerede açılmaya başlayacaktır.

Kodlar Arasında Yapabileceğimiz Düzenlemeler:
Mavi ile belirtilen yerde == -1 sitemiz içinde bulunan tüm dış bağlantıların yeni pencerede açılmasını sağlar. Buradaki eksi bir'i == 1 ile değiştirirsek bu kez site içi linklerimizin yeni pencerede açılmasını sağlar.

Not: Blogunuzda bir jquery kütüphanesi kodu bulunuyorsa  kırmızı ile belirtilen kodu eklemenize gerek yoktur.

4 yorum:

 1. Hocam çok teşekkürler.Ama aklıma takıldı.Bunun adsenseye bir zararı olur mu ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Adsense reklam politikalarını okumamız gerekiyor. Bu konuda bir maddeye rastlamadım ama gözdende kaçırmış olabilirim.

   Sil
 2. Hocam öncelikle çok teşekkürler tam aradığım koddu hocam peki yeni pencerede açılan linkleri başka bir yere nasıl yönlendirebiliriz bunun için nasıl bir kod eklemeliyiz bu koda örnek veriyorum ziyaretci linke tıkladığında yeni pencerede açılan link o siteye değilde benim belirledim siteye gitsin

  YanıtlaSil
 3. Hocam öncelikle çok teşekkürler tam aradığım koddu hocam peki yeni pencerede açılan linkleri başka bir yere nasıl yönlendirebiliriz bunun için nasıl bir kod eklemeliyiz bu koda örnek veriyorum ziyaretci linke tıkladığında yeni pencerede açılan link o siteye değilde benim belirledim siteye gitsin

  YanıtlaSil

© 2013 iPRESS. All rights resevered. Designed by Templateism