14 Ocak 2014

2014 Yılında SEO İçin Beklentiler Neler?

Yeni bir yıla girdik herkes için iyi bir yıl olmasını diliyoruz. Tüm web site sahipleri geçtiğimiz yıllar boyunca sitelerinin arama sonuçlarında üst sıralarda çıkması için SEO çalışmaları yaptılar. Yeni yıl ile bu çalışmalar sona mı erdi? Elbette ki hayır.

Bildiğimiz gibi Google 2013'ün sonlarına doğru yeni bir PR güncellemesi yaptı. Bu demek oluyor ki bir süre daha PR güncellemesi gelmeyecek yeni site kuracak olan kişiler için bu bir avantaj mı yoksa dezavantaj mı tartışılır.

Google'nin yaptığı son güncellemeler ile bir çok şeyin değiştiğini görebiliyoruz. Yeniden düzenlenen Google algoritmaları ile Seo çalışmalarımızı yeniden gözden geçirmek zorunda kalabiliriz.

Anahtar Kelime Araştırmaları
Yeni yılın ile yeni güncellemeler ile geldiğini söylemiştik. Bu güncellemelerin en önemlilerinden biri ise anahtar kelimeler ile ilgili. Bildiğimiz gibi Google daha önce algoritmasında arama sorgularında kullanılan anahtar kelimelere dayalı bir çalışma yürütürdü. En uygun sonuçları; içeriğin kalitesi gibi bir çok faktör arasından seçerek bizlere sunardı.

2014 ile Google algoritmalarında oluşan değişiklik ile ve de Hummingbird (Sinekkuşu)'nun hayatımıza girmesi ile anahtar kelime çalışmalarında da değişiklikler oldu. Bu yeni algoritma arama sorgularında yapılan konuşma sorgularını anlayabilme yeteneğine sahip. Bir şeyi anlatmak için kullandığımız bir kelime dışında aynı şeyi eş anlamlı bir başka kelime ile de tarif edilebileceğini biliyoruz. Hummingbird bu eş anlamlı kelimeleri analiz ederek arama sorgularında doğrudan kelime odaklı olmanın dışına çıkacaktır.

Hummingbird'ün sanal zekası nedeniyle anahtar kelimelerimizin seçimi konusunda yeniden bir SEO çalışması yapmamız gerekebilir.

Backlink
Geçmiş Google güncellemelerinde gördüğümüz gibi kaliteli backlink almak bizi bir adım öne çıkaracaktır. Google'ın Panda ve Penguen gibi güncellemelerinde gördüğümüz gibi sitemiz ile uyumlu içerik barındıran sitelerden link almış olmamız arama sonuçlarında bizi üst sıralara taşımaya yardımcı olacaktır. Aksi durumlarda ise yani; içeriğimiz ile uyuşmayan içeriklerden yada sitelerden alacağımız linkler nedeni ile Google sitemizi dolayısı ile bizi cezalandırarak arama sonuçlarında sitemizi göstermeyebilir.

Sosyal medya backlink almak için ve de site trafiğimizi arttırmak için en uygun yerler. Sitemizin yada içeriklerimizin sosyal medya da paylaşılması ve sosyal medyadaki kişiler arasında bahsedilmesi bize kaliteli backlink olarak geri dönecektir. Bu tür paylaşımlar ve sosyal medyadan gelen kaliteli linkler sitemizin arama motorlarında daha hızlı indexlenmesine ve site değerimizin artmasına yardımcı olacaktır.

Konu ile ilgili olarak Kaliteli Backlink Kazanmak yazımızı okuyabilirsiniz.

Yazı İçi Seo Çalışmaları
Yazı içi seo çalışmaları geçmişte olduğu gibi günümüzde de oldukça önemli durumda. Yazılarımıza ekleyeceğimiz anahtar kelimeler ile Google'ın içeriğimizi anlayabilmesini sağlayabiliriz. Elbette yazılarımıza anahtar kelimeler ekleyelim derken de tüm yazımızı anahtar kelimeler ile doldurmamalıyız.

Yazılarımıza ekleyeceğimiz anahtar kelimelerin sayısının fazlalığı yazımızın kalitesini düşürecektir. Bu yüzden yazı içerisine ekleyeceğimiz anahtar kelimelerin sayısını olabildiğince az tutmalıyız. Bu sayede arama motorlarının yazımızı fark etmesini ve de hızlı indexlemesini sağlayabiliriz.


Yeni yıl ile gelen yeni güncellemeler iyi mi yoksa kötü mü oldu zaman içinde görebileceğiz. Site değerimizi korumak ve popülerliğimizi yitirmememiz için çok gerekli olan Seo çalışmalarımızı belirli periodlar ile bile olsa gözden geçirmemiz gerektiğini biliyoruz. 

0 yorum:

Yorum Gönder

© 2013 iPRESS. All rights resevered. Designed by Templateism