9 Aralık 2013

Tablet ve Akıllı Telefonlar İçin Web Sitesi Optimizasyonu İpuçları

Günümüzde tablet ve akıllı telefonlar gibi taşınabilir cihazlar oldukça popüler durumda. Kullanıcılar eski sürüm tarayıcı sayfalarını artık tabletlerinde ve de akıllı telefonlarında görmek istemiyorlar. Masa üstü bilgisayarlarında girdikleri herhangi bir web sayfasına tabletlerinden yada akıllı telefonlarından da girdiklerinde aynı görüntüyü ve bildikleri o sayfa düzenini tekrar görmek istiyorlar.

Web sitesi sahiplerinin de bu isteklere cevap vererek sitelerini düzenleyip tablet yada akıllı telefonlara uyumlu hale getirmeleri gerekir. Akıllı telefonların masa üstü bilgisayarlara ve tabletlere göre daha küçük bir ekranları var. Tabletler ise günümüzde neredeyse masa üstü bilgisayarlar ile yarışabilecek durumda ekranlara sahip durumdalar. Akıllı telefonlara nazaran tabletler masa üstü bilgisayarlar gibi web sitelerini çok daha rahat yönetip gezinebilme olanağını bize sunuyorlar.

Fakat yine de bir kaç düzenleme ile web sitelerimizi tabletlere ve akıllı telefonlara göre uyumlu hale getirerek kullanıcıları deneyimlerimizi arttırabiliriz.


WEB SİTELERİMİZİ NASIL TARAYICI UYUMLU GETİRİRİZ

İlk olarak hali hazırda bulunan web sitemizin birden çok versiyonunu oluşturarak tablet ve akıllı telefonlara uygun hale getirmek.  Daha sonrasında ise kullanıcıların kullandıkları platformu tespit ederek web sitemizin uygun sürümüne kullanıcılarımızı yönlendirebiliriz. Örnek olarak Masa üstü kullanıcıları için masa üstü versiyonuna, akıllı telefon kullanıcıları için mobil versiyona yönlendirme yapabiliriz.

Farklı cihazlar için web sitemizi optimize etmek için kullanabileceğimiz bir diğer yol ise responsive (duyarlı) web site tasarımlarını web sitelerimizde kullanmak. Tabletler, akıllı telefonlar farklı ekran boyutlarına sahip olduklarından responsive web site tasarımları her ekran boyutuna göre kendini ayarlayarak kullanıcıya farklı platformlarda güzel bir deneyim sunacaktır.

TARAYICILARIN PLATFORM ALGILAMASI

Tarayıcılarda ise kullanıcıların web sayfasına hangi platformdan giriş yaptığını tespit edebilmek için kullanılan bir kaç dizi kod vardır. Bazı anahtar kelimeler ile tarayıcılar kullanıcının kullandığı platformu tespit edebiliyorlar. Tarayıcıların kullandıkları bu kod dizilerine kısaca bakmak gerekirse;

Akıllı telefonlar için crome tarayıcısında kullanılan bir kod dizini;

Mozilla/5.0 (Linux; Android 4.1.1; Galaxy Nexus Build/JRO03O) AppleWebKit/535.19 (KHTML, like Gecko) Chrome/18.0.1025.166 Mobile Safari/535.19

Benzer şekilde Firefox tarayıcısında kullanılan kod dizini ise;

Mozilla/5.0 (Android; Mobile; rv:16.0) Gecko/16.0 Firefox/16.0

Her iki tarayıcıda da akıllı telefonlar için kullanılan mobile anahtar kelimesi bulunmaktadır.

Android tablet için Crome tarayıcısında kullanılan kod dizini;

Mozilla/5.0 (Linux; Android 4.1.1; Nexus 7 Build/JRO03S) AppleWebKit/535.19 (KHTML, like Gecko) Chrome/18.0.1025.166 Safari/535.19

Firefox tarayıcısında ise;

Mozilla/5.0 (Android; Tablet; rv:16.0) Gecko/16.0 Firefox/16.0

Tabletler için gördüğümüz gibi molibe anahtar kelimesi bulunmamaktadır.

Tarayıcıların kullanılan platformları tespit etmesi için kullandıkları kod dizinleri yardımı ile web sitelerimizi farklı platformlar için tasarladığımız sayfalara yönlendirme yaparak kullanıcıya uygun platformda ve web sitemizin düzenini değiştirmeden sunabildiğimiz gibi farklı ekran boyutlarında kendini ekran boyutuna uygun hale getiren responsive tasarımlar ile kullanıcı deneyimlerini daha üst düzeye çıkarabiliyoruz.

1 yorum:

  1. hocam wordpress değilde html sitelerde bu kodlar geçerli midir.

    YanıtlaSil

© 2013 iPRESS. All rights resevered. Designed by Templateism