7 Kasım 2013

Blogger Yayınlarını E-Mail İle Arkadaşlarınıza Gönderme

Sürekli Takip ettiğiniz bir blog içeriğinde dikkatinizi çeken bir yazı okudunuz ve bu yazıyı arkadaşlarınızla paylaşmak istediniz. Arkadaşınıza bu yazının linkini göndermektense yazının başlığını ve yazı içeriğinin kısa bir özetini hatta e-postanıza arkadaşınıza 'okumalısın' yada 'görmen gerektiğini düşündüm' gibi kısa bir de mesaj ekleyebilirsiniz.

Okuyucular açısından okudukları bir yazıyı arkadaşlarıyla direk olarak paylaşabilme olanağı sağlarken okuduğunuz ve başkalarınında okumasını istediğiniz yazıları istediğiniz kişilere gönderebilme ve onlarında okuyabilmelerini sağlayabilme olanağı sunuyor.

Blog yazarları açısından ise okuyucularının gönderdiği e-postalar sayesinde yazılarının daha fazla kişiye ulaşmasına yardımcı oluyor. Daha fazla kişiye ulaşan yazınız sayesinde blogunuzun okuyucu sayısının artamasına yardımcı olur.

Eklentimizi blogumuza nasıl ekleyeceğimize gelirsek;

VARSAYILAN ŞABLONLAR İÇİN;

Blogger'ın bize sunduğu şablanlardan kullanıyorsak yapmamız gereken oldukça basit bir işlem. ' E-posta gönderme bağlantılarını göster ' özelliğini aktif hale getirmemiz yeterli olacak. Bunu nasıl yapacağımıza gelirsek Blogger Kontrol Paneli > Yerleşim > Blog Kayıtlar> Düzenle yolunu takip ederek açılan pencerede E-Posta gönderme bağlantılarını göster yazısının yanındaki kutucuğu aktif hale getirmemiz yeterli olacaktır.ÖZEL BLOG ŞABLONLARI İÇİN;

Blogger Kontrol Paneli > Şablon > Html'yi Düzenle yolunu takip ediyoruz. Açılan kod sayfasında <data:post.body/> kodunu CTRL+F yardımıyla açılan arama kutusuna yazdıktan sonra aratıp buluyoruz. ( <data:post.body/> kodu genellikle birden fazla olduğu için doğru olanı bulmanız gerekmektedir). Bulduğumuz kodun hemen altına aşağıdaki kodları yerleştiriyoruz.


<b:if cond='data:post.emailPostUrl'><span class='item-action'><a expr:href='data:post.emailPostUrl' expr:title='data:top.emailPostMsg'>E-Posta İle Arkadaşına Gönder</a></span></b:if>

Kodu doğru bir şekilde yerleştirdikten sonra şablonumuzu kaydediyoruz. Çalışıp çalışmadığını görmek için yazının sonundaki linke bakabilirsiniz. Tüm işlemleri gerçekleştirdikten sonra linke tıkladığınızda açılan sayfada yazıyı göndermek için gerekli bilgileri doldurmanız yeterli olacaktır. Bir yazıyı 10 kişiye aynı anda e-posta   ile gönderebilirsiniz. Mail adresleri arasında virgül kullanarak yazmalısınız.

0 yorum:

Yorum Gönder

© 2013 iPRESS. All rights resevered. Designed by Templateism