29 Kasım 2013

Affiliate Marketing (Satış Ortaklığı) Sistemindeki Kısaltmalar

Affiliate Marketing (satış ortaklığı ) sistemi dünyada çok fazla kullanılan bir sistemdir. Affiliate Marketing nedir? soruna basit bir cevap vermek gerekirse Satış Ortaklığı Sistemi (Affiliate Marketing) Nedir ? başlıklı yazımıza bir göz atmanızı öneririm. Söylediğimiz gibi dünyada oldukça popüler olan satış ortaklığı sistemi ülkemizde de son bir kaç yıldır oldukça popüler durumda. Basit oluşu ve satış ortağı olan kişinin kolayca anlayabileceği bir sistem olarak satış ortaklığı sisteminden para kazanmak isteyen kişilerin sayısı gün geçtikçe çoğalmakta.

Tabi ki bu sistemi kullanıp başarısız olan kişilerin de sayısı oldukça fazla durumdadır. Bunun bir çok nedeni bulunuyor. Ama en başta sayılması gereken neden; sabırsız olmak. Dünyada sadece bir gecede yada bir kaç saat içinde çok ciddi paralar kazanan çok fazla insan bulunmamaktadır. Eğer satış ortaklığı sisteminden para kazanmak istiyorsak bu işe zaman ayırmamız ve kendimizi geliştirmemiz gerekir.

Satış ortaklığı sistemi ile kazanç elde edebileceğimiz bir çok sistem yada site bulunmaktadır. Buradaki yazımızda bu sitelerin bazılarına göz atabilirsiniz. Bu sitelere üye olup satış ortağı olacağımız ürün yada hizmeti seçtikten sonra yapmamız gereken şey artık potansiyel müşterilerimize ulaşmanın yollarını aramaktır.

Herhangi bir satış ortaklığı programına kayıt olduktan sonra seçtiğimiz hizmet yada ürünlerde yapmamız gereken eylemin ne olduğunu gösteren bazı kısaltmalar bulunmaktadır. Yani satış ortağı olduğumuz ürün yada hizmet için bizden istenilenin ne olduğunu bu kısaltmalardan anlayabiliriz. Satış ortağı olduğumuz ürün yada hizmet için bizden istenen ürünün yada hizmetin sunulduğu siteye kullanıcıları göndermemiz mi ?, Kullanıcıların siteye üye olmalarını sağlamamız mı? yoksa gönderdiğimiz kullanıcıların ürün yada hizmetin sunulduğu siteden alış-veriş yapmalarını sağlamamız mı? tüm bunları bize gösteren bazı kısaltmalar vardır. Bu kısaltmaların açılımı nedir?

CPM (Cost Per Mile): 1000 gösterim başına kazanacağımız ücreti bize göstermektedir.
CPC (Cost Per Click): Her tıklama başına kazanacağımız ücreti bize göstermektedir.
CPL (Cost Per Lead): Yönlendirdiğimiz kullanıcıların istenilen siteye üye olmaları durumunda kazanacağımız ücreti göstermektedir.
CPS (Cost Per Sale): Yönlendirdiğimiz kullanıcıların ürünün yada hizmetin bulunduğu siteden yaptıkları alış-veriş sonrasında kazanacağımız ücreti gösterir. Bu ücret yapılan alış-veriş tutarı üzerinden belirli bir % komisyonu olarak belirlenir.
CPA (Cost Per Action): CPL İle aynı şekilde çalışmaktadır. Kullanıcıların üye olmaları karşılığında kazanacağımız ücreti gösterir.
eCPM: Tıklama başına, üyelik başına yada satış başına olan ortaklıklarımız da her bir ortaklık modelimiz için toplam gösterimi, tıklamayı ve eylem sonucuna bakarak yapılan küçük bir işlem (toplam gelir/toplam gösterimX1000) sonucunda 1000 gösterim başına hangi ortaklığımızdan ne kadar kazandığımızı ve ortaklık verimliliğimizi hesaplayarak bize gösterir.

0 yorum:

Yorum Gönder

© 2013 iPRESS. All rights resevered. Designed by Templateism