4 Ekim 2013

Blogger SEO İçin 5 Temel İpucu

Web dünyası ile ilgilenen herkesin uzunca bir süredir aklında olan şeydir SEO. Blogumuzu aktif ve güncel tutmaya çalışırken bir yandan da SEO çalışmaları yapmamız gerekmektedir. Sürekli güncellenen arama motorları algoritmalarını takip etmek zahmetli bir iş haline gelebiliyor. Bunun nedeni ise blogumuzu güncel tutma çalışmalarımızın arasına SEO çalışmalarımızı da eklemek zorunda kalıyor olmamız.

SEO çalışmaları dediğimizde gözönünde bulundurulması gereken bir çok etken ve faktörün olduğunu düşünürsek aklımızdan çıkarmamamız gereken basit ama yararlı 5 temel seo ipucunu şöyle sıralayabiliriz.

Yazılarımızın Sayısını Değil Kalitesini Yükselmeliyiz
Çok fazla yazı yazarak blog yazımızın sayısını arttırabiliriz. Ama bu kadar yazı sizce ne kadar kaliteli olabilir? Yazmak için bir şekilde konu bulup bu hakkında kelimeleri, cümleleri oluşturabiliriz. Arama  motorlarının önem verdiği ve bizlerinde unutmaması gereken konulardan biride yazılarımızın kalitesidir. Yazılarımız az sayıda fakat kaliteli yazılar ise arama motorlarının dikkati çekerek aramalarda üst sıralarda çıkan ve arama motorlarına göre kalite bir site olma yolunda başarılı bir adım atmış oluruz.

Backlink
Backlink konusu biraz karmaşık bir konu gibi görünüyor. Biraz basite indirdiğimizde aslında backlink konusunun anlaşılması güç bir konu gibi görünse de çok basit yollarının olduğunu anlayabiliriz. Backlink seo için önemli bir konu fakat fazlasıyla dikkat edilmesi gereken bir konudur. Örneğin bir teknoloji blogumuz var ve blogumuza başka bir teknoloji blogundan backlink alıyoruz. Burada hiç bir sorun yok ve gayet etkili bir backlink oluşmuş oluyor. Konumuzla aynı konuda yazılar barındıran ve niş bir blogdan aldığımız backlinkler blogumuzun değerini arttırma konusunda oldukça etkilidir. Fakat teknoloji blogumuza bir fotoğraf blogundan da backlink alabiliriz. Oldukça doğal bir durum fakat iki blogunuzda konuları farklı olduğu için aldığımız bu backlink diğeri kadar etkili olmaz.
Aslında backlink kendiliğinden doğallar yollarla gelmelidir. Ama bu zor fakat zamanla oluşabilecek bir durumdur.

Anahtar Kelime Araştırması
Blogumuz ve yazılarımız için doğru anahtar kelimeleri bulmak uzun ve yorucu bir iştir. Belirli anahtar kelime bulma araçlarının yardımları ile doğru anahtar kelimeleri bulabiliriz. Bu araçlardan bir tanesi de Google Adwords Kelime Aracıdır. Burada bize doğru anahtar kelimeleri bulabilmemiz konusunda oldukça etkili araçlar mevcut durumda. Anahtar kelime bulmak konusunda harcayacağımız zamanı en asgariye indirebilmemiz mümkün.

Optimisazyon
Blog için yazımızı tamamladık yayınlamadan önce bir kez daha okumalıyız. Yazımızın başlığı, yazı linki, yazı içeriği, hedeflediğimiz alanları tekrar kontrol etmekte fayda vardır. Bu alanlarda kullanmak istediğimiz anahtar kelimeleri yerleştirmeliyiz. Fakat tam bu noktada dikkat etmemiz gereken şey tüm yazıyı anahtar kelimelerle doldurmak değildir. Bunu aklımızdan çıkarmamamız gerekir. Bu tarz yazılar arama motorlarında spam olarak görülebilir.

Arama Motorlarını Takip Etmeliyiz
Arama motorları sürekli güncel oldukları için her an yeni bir algoritma ile kendilerini güncel tuttuklarını unutmamalıyız. Sağlam bir SEO çalışması yapabilmemiz ve site değerimizi koruyabilmemiz adına bizimde bu güncellemeleri takip ederek sitemizde yeni güncellemelere yönelik çalışmalar yapmalıyız.

0 yorum:

Yorum Gönder

© 2013 iPRESS. All rights resevered. Designed by Templateism