11 Ağustos 2013

Blogger Kaldırılamayan Widgetleri kaldırma

Blogumuza tema bulmak başlıca bir sorun. Bir şekilde tam olarak istediğimiz gibi bir tema bulamasak da düşündüğümüze yakın bir tema bulup blogumuza ekliyoruz. Eklediğimiz temanın bazı eklentileri/widgetleri üzerinde hazır olarak geliyor. Bu eklentilerin/widgetlerin bazılarını istediğimizde kaldırabiliyoruz. Fakat bazı eklentiler/widgetler temamıza sabit olarak ayarlanmış oluyor. Eklentiyi/widgeti düzenle dediğimizde kaldır seçeneği mevcut bulunmuyor. Bu şekilde bir eklentiyi/widgeti kaldırmak için yapmamız gerekenler şunlar;

Öncelikle Blogger Kontorl Paneli > Yerleşim dediğimizde karşımıza çıkan sayfada kaldırmak istediğimiz widgetin üzerine gelerek düzenle diyoruz. Açılan pencerenin url kısmında yazan url'nin en sonunda widgetimizin ismi yazıyor.


Eklentimizin/widgetimizin ismini öğrendikten sonra Blogger Kontrol Paneli > Şablon > HTML'yi Düzenle diyoruz. Sonrasında ise Widget'a Atla Diyerek az önce öğrendiğimiz widget id sine tıklayarak bulunduğu kodlara ulaşıyoruz.

Widgetin/eklentinin kodlarına ulaştığımızda karşımıza
<b:widget id='HTML4' locked='true' title='' type='HTML'>....</b:widget>
Bu şekilde bir kod çıkacak. Burada yapmamız gereken şey kırmızı ile yazılmış olan true yerine false yazmak. Ardından şablonumuzu kaydiyoruz. Blogger kontrol panelimizden yerleşim diyerek kaldıramadığımız widget'e düzenle dediğimizde artık kaldır seçeneğinin aktif olduğunu göreceğiz.
Not: true yazan yeri false olarak değiştirip widget'i düzenle diyerek kaldırmaktansa daha kısa bir yol olarak bulduğumuz kodları <b:widget> den başlayarak </b:widget> ile birlikte sildiğimiz de widgeti doğrudan silmiş oluruz.

20 yorum:

 1. Teşekkürler.

  YanıtlaSil
 2. merhaba. 2013 yilbasi kodunu yukledim, nasil kaldira bilirim? gadgetlara baktim ama kodu bulamadim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Blogunuza bir kaç kere yüklemişe benziyorsunuz. Blogger Kontrol Paneli > Şablon > Html'yi Düzenle diyerek şablonunuzun kodlarına ulaşıp Widget'a Atla sekmesinden HTML15, HTML16, HTML17 widget'lerine atlayarak kodlar içersinde b:widget ile başlayarak /b:widget ile biten kodları silerseniz her üçü için de yılbaşı ağacı blogunuzdan kaldırılmış olacaktır..

   Sil
 3. kardeşim kaldır gelmedi napıcam ??

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bir yerde bir yanlış yapmış olabilirsin. Fakat yazıda da belirttiğim gibi ikinci yol olarak ile başlayan ve ile biten kodlarını sildiğinde widgeti doğrudan silmiş olursun. Birde bu şekilde deneyebilirsin.

   Sil
 4. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 5. Allah(c.c) razı olsun . widgetten başla witget ile sil çok işime yaradı

  YanıtlaSil
 6. kardeşim bi şablon ekledim siteme iki tane kaynak kısmı oldu kaldıramıyorum çok kötü oldu bana acilll yardım ysn34ysn34@hotmail.com bekliyorum

  YanıtlaSil
 7. kardeşim bi şablon ekledim siteme iki tane kaynak kısmı oldu kaldıramıyorum çok kötü oldu bana acilll yardım ysn34ysn34@hotmail.com bekliyorum

  YanıtlaSil
 8. Google PageSpeed Araçlarında sitemi test ettim ve bana aşağıdaki widgets i kaldırmamı söylüyor
  https://www.blogger.com/static/v1/widgets/2676103907-widgets.js
  bunu nasıl kaldırabilirim

  YanıtlaSil
 9. Güzel paylaşım sağolun 👍

  YanıtlaSil
 10. eyw çok işime yaradı vallaha teşekkür ederim :)

  YanıtlaSil

© 2013 iPRESS. All rights resevered. Designed by Templateism